Jesteś tutaj: Home

Coraz bliżej pierwszego przystanku wiedeńskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 listopad 2018 16:18

Dzisiaj (21 listopada) został ogłoszony przetarg na przebudowę Placu Teatralnego wraz z fragmentem ulicy Focha. W ramach tego zadania powstanie tramwajowy tzw. przystanek wiedeński. Jest to o tyle istotne dla Bydgoszczy, że będzie to pierwszy tego typu przystanek w mieście.

O powstanie w tym miejscu przystanku wiedeńskiego, czyli podwyższenie przystankowego fragmentu południowej jezdni, od dłuższego czasu zabiegali społecznicy. Padła już kilka miesięcy temu deklaracja, że budowa przystanku wiedeńskiego rozpocznie się w tym roku. Rozpisany przetarg jest zatem realizacją tej zapowiedzi.

 

- Przystanki tego typu to rozwiązanie coraz częściej stosowane w nowoczesnych miastach – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Nie mam wątpliwości, że sprawdzą się również w naszym mieście. Tego typu infrastrukturę zbudujemy również na ul. Gdańskiej. Chciałbym podziękować społecznikom, którzy zainicjowali budowę tej infrastruktury i współpracowali z drogowcami.

 

Trzeba dodać, że w planach jest również taki przystanek przy ulicy Nakielskiej. Wbicie pierwszej łopaty przy ulicy Focha zatem może sprawić, że niedługo później powstanie więcej tego typu przystanków. Na wrześniowej debacie z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, prezydent Rafał Bruski pytany dlaczego tak wolno wdrażamy to rozwiązanie, odpowiedział iż do tego typu zmian nie jest przygotowane społeczeństwo. Za przykład wskazał protesty związane z planami utworzenia przystanku wiedeńskiego przy ulicy Nakielskiej.


Problemów z przekonaniem bydgoszczan do takiego przystanku nie powinno być przy ulicy Gdańskiej, gdzie kilka miesięcy temu doszło do szeroko opisywanego przez media zdarzenia, gdy wysiadającą z tramwaju pasażerką potrącił pędzący samochód. Podwyższenie jezdni na obszarze przystankowym, będzie naturalnie wymuszało na kierowcach zwalnianie. Celem powstawania przystanków wiedeńskich jest bowiem poprawa bezpieczeństwa.

 

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.