Jesteś tutaj: Home

Pierwsze przymiarki wyborcze do Parlamentu Europejskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 22 listopad 2018 11:42

Pewne jest, że w maju będziemy wybierać, zresztą jak cała Unia Europejska, nowy Parlament Europejski. W województwie kujawsko-pomorskim pewnych rzeczy jest już niewiele, trudno bowiem nawet oszacować ilu będziemy mieli przedstawicieli w nowym Parlamencie Europejskim. Wszystko wskazuje na to, że utrzymanie trzech mandatów będzie bardzo trudne.

Coraz śmielej mówi się, że liderem listy Platformy Obywatelskiej będzie były marszałek Sejmu i szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, to natomiast znacznie utrudni szansę na reelekcję reprezentującego nas od 2004 roku w Brukseli i Strasburgu europosła Tadeusza Zwiefki. Z PiS najprawdopodobniej o kolejną kadencję będzie się ubiegał europoseł Kosma Złotowski.

 

Nie wiadomo czy w grze o mandat będzie SLD, według sondaży ta formacja ma 8%, co może w skali kraju dać 4 mandaty. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z najmniejszych okręgów wyborczych, stad też uzyskać tutaj mandat europosłowi Januszowi Zemke będzie dość trudno.

 

Latem parlament zmienił nowelizację, w kierunku zagwarantowani w każdym okręgu trzech mandatów, co byłoby dla kujawsko-pomorskiego na pewno korzystne. Prezydent Andrzej Duda te zmiany jednak zawetował wskazując chociażby na bardzo wysoki realny próg wyborczy eliminujący małe komitety.

 

O ile w skali kraju sondaże wskazują na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, to w województwie kujawsko-pomorskim najprawdopodobniej wygra Platforma Obywatelska (bądź Koalicja Obywatelska, gdy komitety zdecydują się ponownie na wspólny blok). O wywalczenie dwóch mandatów w naszym województwie przez PO nie będzie łatwo. Zgodnie z obowiązującą ordynacją mandaty dzielone są najpierw na szczeblu krajowym, dopiero później rozdzielane pomiędzy okręgami w oparciu o specjalny algorytm. Jak już wspomniałem, jako kujawsko-pomorskie jesteśmy jednym z najmniejszych okręgów, dlatego uzyskanie przez jeden komitet dwóch mandatów będzie bardzo trudne. Do tej pory to się u nas nie zdarzyło.

 


O zbliżających się wyborach piszemy również:

W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska

 

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.