Jesteś tutaj: Home

Muzealnicy kolekcjonują bydgoskie motorowery – słynne Komary

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 24 listopad 2018 08:08
Komar Model 230 Komar Model 230 Fot. Andrzej Borsuk

Młodszym czytelnikom słowo ,,Komar” w kontekście motoryzacji może nic nie mówić. Produkowane przez Bydgoskie Zakłady Rowerowe Romet ,,Komary” były jednak za PRL szczytem mody. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zbiera kolekcję bydgoskich motorowerów. Niektóre możemy już dzisiaj oglądać na wystawie.

Dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bydgoskie muzeum mogło zakupić kilka egzemplarzy motorowerów. W kolekcji znalazły się takie modele jak: Komar typ MR230, MR231, MR 2338 i MR2352, Pegaz, Kadet "motorynka" Pony M1 i M2, oraz Chart. Te modele jednośladów, będące jednymi z najważniejszych typów motorowerów produkowanych w całej historii „Rometu”, znacząco wzbogacą muzealną kolekcję.

 

Obecnie w Exploseum prezentowana jest wystawa „Rower po bydgosku”, ukazująca historię największej polskiej firmy rowerowej zlokalizowanej w naszym mieście. Ekspozycja dostępna jest do 31 marca 2019 r. w Exploseum, ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz.

 

Muzeum Okręgowe zachęca posiadaczy powoli już zabytkowych rowerów lub motorowerów o przekazywanie ich - Każdy posiadacz zabytkowego roweru może przekazać go do naszych zbiorów, a później podziwiać go na wystawie pośród innych eksponatów. Muzeum chętnie przyjmie rowery Romet a także wszelkie przedmioty związane z bydgoskimi zakładami (katalogi reklamowe, zdjęcia, przedmioty okolicznościowe itp.). - zachęca Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

 

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.