Jesteś tutaj: Home

Polacy od decyzji Facebook-a będą się mogli odwoływać na specjalnych zasadach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 28 listopad 2018 18:38
Polacy od decyzji Facebook-a będą się mogli odwoływać na specjalnych zasadach Fot: Ministerstwo Cyfryzacji

Polityka największego portalu społecznościowego Facebook budzi wśród polskich internautów kontrowersje. Chodzi o blokowanie kont i usuwanie treści, które zdaniem algorytmów Facebook-a naruszają standardy społeczności, co z kolei wśród Polaków traktowane jest jako cenzura. Polska będzie pierwszym krajem, gdzie internauta będzie mógł się odwołać dodatkowo od działań Facebook-a.

 

W środę w Warszawie podpisano pierwszą na świecie umowę pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji reprezentowanym przez ministra Marka Zagórskiego oraz Facebook-iem, reprezentowanym przez wiceprezesa Markusa Reinischa w sprawie utworzenia w Polsce tzw. punktu kontraktowego. Jeżeli złożone przez polskiego internautę odwołanie od decyzji Facebook-a zostanie rozpatrzone negatywnie lub nie uzyskamy na nie odpowiedzi w ciągu 72 godzin (co jest obecnie dość powszechne), wówczas będziemy mogli odwołać się do polskiego punktu kontaktowego.

 

- Dzięki dobrej współpracy z polskim przedstawicielstwem Facebooka będziemy pierwszym krajem na świecie, którym takie rozwiązanie zacznie działać. Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

 

Przy ponownym odwołaniu się za pośrednictwem tzw. punktu kontaktowego, chęć podtrzymania usunięcia treści lub profilu Facebook będzie musiał pisemnie uzasadnić. Obecnie Facebook często o przyczynach zablokowania treści informuje lakonicznie.

 

- Zarządzanie treściami w Internecie to jedno z największych wyzwań dzisiejszego cyfrowego świata. To również wielowymiarowy problem, który wymaga współpracy wszystkich aktywnych w Internecie podmiotów, by zachowana była swoboda wypowiedzi, a jednocześnie użytkownicy mieli zapewnione bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanymi i szkodliwymi treściami. Podchodzimy do tego konstruktywnie i szukamy pozytywnych rozwiązań – deklaruje Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich.

 

Ministerstwo Cyfryzacji zainteresowane jest zawarciem podobnych porozumień również z operatorami innych mediów społecznościowych.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.