Jesteś tutaj: Home

Po 11 listopada, ale jeszcze przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 02 grudzień 2018 00:05

W poniedziałek przypadnie setna rocznica ważnego wydarzenia w chronologii drogi Bydgoszczy i Inowrocławia do Polski, rozpoczęcia obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu, w trakcie którego Polacy z ziem kontrolowanych przez Niemców wyrazili polityczną chęć włączenia ich do odradzającej się Polski. Wydarzenia często pomijanego, gdy mowa o drodze Polski do niepodległości, niesprawiedliwie.

 

Dzielnicowy Sejm Polski (…) przesyła Panu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych pełne zapału słowa podzięki i wyrazy najgłębszego uwielbienia dla szlachetnych Jego idei wolnościowych, którym i nasza umiłowana a dotąd rozdarta przez zaborców Ojczyzna zawdzięcza możność zmartwychwstania.(…)

 

Pomna na hasło , rzucone w obliczu czcicieli brutalnej przemocy, hasło o naprawieniu krzywd, ufa Polska, że i na kongresie pokojowym znajdzie w Czcigodnej Osobie Pana Prezydenta wymownego a wpływowego rzecznika domagającego się zjednoczenia całego kraju (…).

 

Są to słowa telegramu skierowanego przez uczestników Poznańskiego Sejmu Dzielnicowego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Zbiegło się to z datą 4 grudnia, gdy amerykański prezydent na pokładzie statku ,,George Washington” wypłynie z Nowego Jorku do Europy, aby wziąć udział w konferencji pokojowej po I wojnie światowej, czym wywoła zniesmaczenie amerykańskiej opinii publicznej, a nawet zarzuty o łamanie konstytucji, bowiem do tej pory żaden amerykański prezydent nie opuszczał swojego państwa w czasie sprawowania urzędu. Telegramy skierowano również do innych światowych przywódców: Davida Lloyda Georga, Georgesa Clemenceau oraz marszałka Ferdinanda Focha.

 

Polacy z Pomorza i Wielkopolski wyrazili w dniach 3-5 grudnia w Poznaniu oczekiwanie, iż odrodzonej symbolicznie 11 listopada Polsce, również te ziemie powinny się znaleźć. Obrady Polskiego Sejmu Dzielnicowego odbywały się w sali ,,Apollo” w Poznaniu. Przez te dni Poznań tętnił polskim życiem, domy udekorowane były symbolami narodowymi. W pamięci utkwił jednak przemarsz ulicami Poznania.

 

Dzisiaj z okazji setnej rocznicy tamtych wydarzeń w przemarszu wezmą udział potomkowie uczestników Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

 

Więcej o Sejmie można przeczytać na stronie PopieramBydgoszcz.pl - Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu

 

 

Kilka tygodni później w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.