Jesteś tutaj: Home

Czy za kilka miesięcy zmieni się marszałek?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 21 grudzień 2018 00:25

Piotr Całbecki stoi na czele Zarządu Województwa od 2006 roku i wszystko wskazuje, że tę funkcję będzie sprawował przynajmniej do 2023 roku. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że z funkcji marszałka Całbecki mógłby ustąpić już za kilka miesięcy, w przypadku wyboru na posła do Parlamentu Europejskiego.

Przenosiny do Brukseli i Strasburga dla Piotra Całbeckiego mogły być zwieńczeniem kariery. Jednocześnie byłaby to propozycja pozwalająca godnie zakończyć okres rządów w województwie kujawsko-pomorskim. Jako europoseł zyskałby przede wszystkim finansowo.

 

Bydgoskie media spekulują natomiast, że liderem listy Platformy Obywatelskiej w kujawsko-pomorskim będzie były marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Listy wyborcze będą rejestrowane jednak dopiero na wiosnę, stąd też wszystko jest możliwe. Również scenariusz z wystawieniem obecnego marszałka województwa. Cały czas jesteśmy tylko na etapie przymiarek. W grze cały czas jest też obecny europoseł Tadeusz Zwiefka, który w 2014 roku zdobył mandat startując dopiero z trzeciej lokaty.

 

Teoretycznie możliwe są dwa mandaty PO z naszego województwa. Jest to scenariusz jednak mało prawdopodobny, gdyż obiązująca ordynacja nie jest do końca sprawiedliwa i faworyzuje województwa z największą liczbą mieszkańców.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.