Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie z rekordem jeżeli chodzi o kolejki do ginekologa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 21 grudzień 2018 18:37

Wzrost nakładów na świadczenia zdrowotne z budżetu państwa nie wpłynął na znaczące zmniejszenie kolejek do świadczeń medycznych, w przypadku około jednej trzeciej świadczeń kolejki się nawet wydłużyły – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Zauważalny jest również nierówność jeżeli chodzi o dostępność świadczeń w poszczególnych województwa, co zdaniem NIK narusza konstytucje.

 

Co roku NIK przeprowadza kontrole dotyczące realizacji zadań przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W roku 2017 na świadczenia medyczne NFZ miał do dyspozycji o 5,4 mld zł więcej niż rok wcześniej, co daje wzrost o 7,59%. Jak stwierdza NIK – 3,4% tego wzrostu przeznaczono na podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego. Ponad 1,3 mld zł zostało natomiast przez NFZ niewykorzystane na zakup świadczeń.

 

- W województwie kujawsko-pomorskim najdłuższe kolejki w skali kraju były na przyjęcie na oddział ginekologiczny aż 460 dni, tymczasem w sąsiednim województwie mazowieckim choć na przyjęcie czekało ponad 2,5-krotnie więcej pacjentek, czas oczekiwania wynosił jedynie 30 dni - wyjaśnia prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Na drugim miejscu jeżeli chodzi o czas czekania nasze województwo znalazło się w oczekiwaniu na leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C – 552 dni, zaraz za województwem zachodniopomorskim, gdy w łódzkim i podkarpackim nie stwierdzono w ogóle kolejek.

 

W naszym województwie najkrótsza była natomiast kolejka do usunięcia zaćmy – 430 dni, gdy na Śląsku czekać trzeba było około 3 lat.

 

Wśród bezpośrednio kontrolowanych oddziałów NFZ znalazł się kujawsko-pomorski. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła szereg wątpliwości co do rzetelności przeprowadzania procedur zakupu świadczeń. W wystąpieniu pokontrolnym wskazuje się m.in. brak odpowiednich kompetencji członków komisji konkursowych oraz błędy w naliczaniu punktów dla poszczególnych ofert, co może sugerować iż postępowania przetargowe nie były w pełni sprawiedliwie przeprowadzane.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.