Jesteś tutaj: Home

Rok 2019 pod patronatem Unii Lubelskiej i Stanisława Moniuszki

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 styczeń 2019 17:00

Kilkanaście godzin temu rozpoczęliśmy nowy rok, który następuje po dość szczególnym roku w którym przypadła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Życie idzie jednak do przodu – Sejm RP ustalił rok 2019 pod patronatami: Gustawa Herling-Grudzińskiego, Anny Walentynowicz, Stanisława Moniuszki oraz Unii Lubelskiej i Powstań Śląskich.

Zanim jednak nawiąże do patronatów ustalonych przez parlament, wspomnieć należy, iż w województwie kujawsko-pomorskim będziemy obchodzić Rok Powstania Wielkopolskiego, natomiast Rada Miasta Bydgoszczy ustanowiła ten rok jako Rok Wolności. Formuła Roku Wolności jest dość szeroka, ale w uzasadnieniu nawiązano do przypadających w lutym 100. rocznicy zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego (podpisanie rozejmu w Trewirze) oraz podpisania Traktatu Wersalskiego, który pieczętował powrót Kujaw do Polski. Mamy zatem w praktyce kontynuację roku 100. lecia niepodległości, nawiązującą do tego, iż dla Bydgoszczy i wielu miast z północno-zachodnich ziem ta droga była dłuższa. Zapewne to przesłanie będzie dominować w naszym regionie w 2019 roku. Należy jeszcze tylko wspomnieć, że Sejm RP rokiem Powstania Wielkopolskiego uznał rok 2018.

 

Taką kontynuacją będą też Powstania Śląskie, choć z punktu widzenia naszego regionu świadomość o nich jest mniejsza.

 

Patronem 2019 roku został uznany Stanisław Moniuszko – wybitny polski kompozytor i dyrygent, który uznanie znalazł również w muzycznej Bydgoszczy, gdzie znajduje się jego pomnik. W swoich dziełach, które zdobywały międzynarodową sławę starał się nawiązywać do polskiej historii i tożsamości, stąd też w okresie gdy Polski nie było na mapie przyczynił się do budowania tożsamości narodowej.

 

Gustaw Herling-Grudziński był uzdolnionym literatem, który po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Wpadł w konflikt z NKWD przez co stał się więźniem komunistycznych gułagów. Po wojnie udał się na emigracje polityczną, w latach 1952-1955 realizował się pracując w Radiu Wolna Europa.

 

Legendy Solidarności Anny Walentynowicz specjalnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Zginęła w kwietniu 2010 w trakcie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

Zawarta w 1560 roku Unia Lubelska powołała do życia unię realną polsko-litewską, która przetrwała ponad 200 lat. Jej upadek wiązał się dopiero z początkiem zaborów.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.