Jesteś tutaj: Home

Sondaże wieszczą nam utratę europosła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 15 styczeń 2019 13:25

Obecnie województwo kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim reprezentuje 3 parlamentarzystów. Wydaje się dość prawdopodobne, iż za kilka tygodni ta reprezentacja się skurczy. Sondaży nie można traktować oczywiście jak wyroczni, ale też nie będzie łatwo przeskoczyć pewnych prawidłowości algorytmów w oparciu o które działa ordynacja wyborcza w Polsce.

Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego jest najbardziej skomplikowana ze wszystkich stosowanych w Polsce. Najpierw bowiem w oparciu o jeden algorytm dokonuje się w skali całej Polski 52 mandatów pomiędzy komitety. Następnie dopiero zdobycze poszczególnych komitetów są rozdzielane między okręgami wyborczymi. Sprawia to, że nie można z góry przewidzieć ile mandatów uzyskanych zostanie w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie. Sytuacja naszego województwa jest o tyle trudna, iż w algorytmie dzielenia mandatów ważna jest liczba wyborców, a kujawsko-pomorskie tworzy okręg o jednej z najmniejszych populacji.

 

Według sondażu opublikowanego w poniedziałek przez Marcina Palade wygrywa PiS z poparciem 37,6% do 30,9% Platformy Obywatelskiej (Nowoczesna brana jest osobno, z poparciem 1,7%). Daje to 23 mandaty dla PiS i 18 dla PO. Po 4 mandaty uzyskuje Kukiz15 i ugrupowanie Roberta Biedronia, natomiast PSL 3. SLD znajduje się poniżej 5% progu. Palade prognozuje, że w kujawsko-pomorskim po jednym mandacie zdobędą PiS i PO.

 

Wiele może się jednak jeszcze wydarzyć, dużo zależeć będzie od tego czy formalnie jeszcze nieistniejące ugrupowanie Roberta Biedronia utrzyma wysokie notowania i jakie zostaną zawarte koalicje. Gdyby PO poszło razem z Nowoczesną i SLD, to wspólny komitet uzyskać może więcej mandatów. Uzyskanie drugiego mandatu przez Koalicję Obywatelską w naszym województwie będzie wymagać dużego wysiłku. Z kolei spadek notowań ugrupowania Biedronia daje szanse dla SLD przekroczenia progu. Samo przekroczenie progu przez SLD nie wystarczy jednak, aby ugrupowanie uzyskało mandat w kujawsko-pomorskim.

 

W Polsce głosować będziemy 26 maja, zatem ciekawie prezentują się najbliższe tygodnie.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.