Jesteś tutaj: Home

Czeka nas debata o śmieciach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 styczeń 2019 00:11

Od przyszłego roku rozporządzenie Ministra Środowiska wprowadzi nowe zasady segregacji odpadów, do których będzie musiała dostosować się również Bydgoszcz. Dyskusja o tym jak będzie to wyglądało od przyszłego roku ,,technicznie” rozpocznie się już na dniach.

W poniedziałek prezydent Rafał Bruski ogłosił, że od 21 stycznia do 10 lutego prowadzone będą konsultacje w sprawie nowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Nowe przepisy ustalone przez ministerstwo wymagają, aby od 2020 roku selektywna zbiórka wymagała osobnego gromadzenia: papieru (niebieski kolor worka), szkła (zielony), metalu i tworzyw sztucznych (żółtych) oraz odpadów ulegających biodegradacji (brązowy). Obecnie papier, tworzywa sztuczne i metale gromadzimy razem, zatem od nowego roku będziemy musieli gromadzić papier osobno, a to oznacza osobne worki lub pojemniki. Wielu właścicieli nieruchomości narzeka na brak miejsca do gromadzenia obecnej liczby pojemników, czyli dla nich nowe zasady mogą być problemowe. Szczególnie widać to chociażby w ścisłym centrum miasta.

 

Dlatego też od przyszłego poniedziałku mają ruszyć konsultacje społeczne. Ich szczegóły poznamy zapewne na dniach, na dzisiaj wiadomo, że każdy bydgoszczanin będzie mógł wyrazić opinie za pomocą elektronicznej ankiety, planowane są też dyżury dla spółdzielców oraz w Radach Osiedli.

 

Zapowiadają się nowe stawki

Po konsultacjach nowe zasady będą musieli uchwalić radni. Następnie będzie można rozpisać przetarg, który pokaże czy nie będą musieli mieszkańcy płacić więcej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj