Jesteś tutaj: Home

Wicepremier Gliński widzi małe światełko w tunelu dla Akademii Muzycznej

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 styczeń 2019 11:38

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze i systematycznie będzie rósł nowy gmach Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tuż przed wyborami okazało się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie sfinansuje tego zadania, choć ujęte zostało w Kontrakcie Terytorialnym dla naszego województwa. Poinformował o tym osobiście wicepremier Piotr Gliński.

W najnowszej odpowiedzi na interpelacje posła Pawła Skuteckiego, wicepremier ponownie podkreśla, że jego resort tego zadania nie sfinansuje. Daje jednak pewną nadzieje.

 

Minister kultury wskazuje, że resort był gotowy wesprzeć inwestycje na podstawie Kontraktu Terytorialnego kwotą 55 mln zł, gdy szacowana wartość inwestycji, według projektu opracowanego przy wcześniejszej dotacji ministerstwa, to 290 mln zł. Wicepremier informuje, że rocznie na uczelnie artystyczne państwo wydaje 20 mln zł - Realizacja zadania z tego źródła wymagałaby przynajmniej piętnastoletniego cyklu inwestycji, przy jednoczesnym całkowitym zaprzestaniu finansowania innych uczelni – stwierdza prof. Piotr Gliński.

 

Pojawia się jednak małe światełko w tunelu - Przedstawiony przez uczelnię program, po przeprowadzeniu weryfikacji, zostanie przekazany Radzie Ministrów wraz z wystąpieniem o uwzględnienie w ustawie budżetowej – informuje minister Piotr Gliński, dodając jednocześnie - Oczywiście, biorąc pod uwagę drastycznie rosnące koszty budowy, niezbędne będzie uprzednie poddanie projektu dogłębnej analizie obejmującej m.in. zgodność z przepisami ustawy o finansach publicznych, stanowiącej, że wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.

 

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, ministerstwo angażując się w prace projektowe doskonale zdawało sobie sprawę jaki obiekt powstanie, stąd też koszty inwestycji w żaden sposób nie powinny zaskoczyć ministerstwa. W grudniu prezydent pytany o tę kwestię, wyraził nadzieję - Liczę, że rząd się z tych zobowiązań wywiąże.

 

Dzisiaj w senacie

Dzisiaj najprawdopodobniej Senat RP przeprowadzi debatę i głosowania nad budżetem państwa na 2019 rok. Wśród poprawek zgłoszonych przez senatora Andrzeja Kobiaka, znajduje się przeznaczenie 100 mln zł na budowę nowej siedziby bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jeżeli senatorowie zgodzą się z tym wnioskiem, co wydaje się mało prawdopodobne z racji nastawienia większości rządzącej do odrzucania poprawek zgłoszonych przez opozycję, wówczas można by już w tym roku rozpocząć cykl inwestycyjny.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy