Jesteś tutaj: Home

O genezie 20 i 22 stycznia 1920 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 styczeń 2019 10:37
Generał Dowbor-Muśnicki w Bydgoszczy (22 stycznia 1920) Generał Dowbor-Muśnicki w Bydgoszczy (22 stycznia 1920)

W ubiegłą niedziele obchodziliśmy 99. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Stary Rynek, co oznaczało praktyczny powrót Bydgoszczy do Polski. Oficjalne uroczystości odbyły się 2 dni później, gdy do miasta przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Te dni kończyły długi cykl walki polskich bydgoszczan o niepodległą Polskę.

 

Genezę kolejno następujących zdarzeń prezentujemy w 5 minutowym materiale filmowym, który w przed rokiem opracowaliśmy na zlecenie Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej:

 

 

Materiał pokazuje w skrócie wydarzenia od 11 listopada 1918 roku, do stycznia 1920 roku, gdy Bydgoszcz ponownie stała się polskim miastem. Kilka tygodni temu obchodziliśmy 100. rocznicę wydarzeń z listopada 1918 roku, rozpoczynając obchody setnej rocznicy całego cyklu. Na początek grudnia przypadło stu lecie obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu, a przed Nowym Rokiem wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kolejnym wydarzeniom staramy się towarzyszyć na naszych łamach.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy