Jesteś tutaj: Home

W Bydgoszczy powołani zostaną koronerzy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 marzec 2019 10:14

Urząd koronera wywodzi się z krajów anglosaskich, jego główne zadanie polega na stwierdzaniu zgonów. W Polsce braki kadrowe sprawiają, że wiele karetek dyżuruje bez lekarzy, a zgodnie z prawem tylko oni mogą wystawiać akt zgonu, bowiem takie uprawnienia nie przysługują ratownikom medycznym. Pojawia się zatem pytanie, czy zasadne byłoby powołanie w Bydgoszczy urzędu koronera.

Takie pytanie prezydentowi zadał wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba-Zygler, wskazując, iż z powodu braku lekarzy w załodze karetki pogotowia, dochodzi do kłopotliwych sytuacji, gdy ma miejsce zgon.

 

Prezydent Rafał Bruski poinformował, że podejmował razem ze starostą powiatu bydgoskiego rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, Prokuraturą oraz związkiem zawodowym pracowników ochrony zdrowia. Za przeszkodę wskazuje on jednak nieaktualne przepisy prawa, obowiązują bowiem zapisy jeszcze z 1959 roku. W II kwartale bieżącego roku Rada Ministrów planuje przyjąć nowelizację przepisów. Od tych działań prezydent Bydgoszczy uzależnia podjęcie ewentualnych decyzji.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy