Jesteś tutaj: Home

Województwo będzie zabiegać o wpisanie węzła Bydgoszcz do sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 06 marzec 2019 20:11
Województwo będzie zabiegać o wpisanie węzła Bydgoszcz do sieci bazowej TEN-T Mapa sieci TEN-T

Bydgoszcz jest obecnie jedynym węzłem transportowym w transeuropejskiej sieci TEN-T z województwa kujawsko-pomorskiego. Znajduje się jednak w sieci kompleksowej (uzupełniającej), czyli odgrywa w dokumentach unijnych rolę drugorzędną. Na 2022 rok Komisja Europejska planuje rewizję sieci TEN-T. Marszałek województwa Piotr Całbecki zapowiada, że Zarząd Województwa będzie dążyć do podniesienia rangi bydgoskiego węzła, jako elementu sieci bazowej.

 

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa interpelacje w tej sprawie złożył radny Jerzy Gawęda, który wskazując na planowaną rewizję sieci TEN-T, pyta jakie działania planuje podjąć Województwo Kujawsko-Pomorskie, aby uzyskać węzeł sieci bazowej.

 

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wiąże duże nadzieje z wpisaniem do bazowej sieci TEN-T zadania polegającego na rozwoju węzła transportowego w rejonie Bydgoszczy – odpowiada radnemu, marszałek Piotr Całbecki. Dalej wskazuje on za priorytety wpisanie do sieci bazowej TEN-T platformy multimodalnej Bydgoszcz – Solec Kujawski oraz terminalu przeładunkowego w Emilianowie, a także Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Zarząd Województwa zamierza zabiegać również o wpisanie do sieci TEN-T dróg wodnych E40 i E70.

 

O rozwoju sieci TEN-T, a dokładniej przebiegającego przez nasze województwo korytarza Bałtyk-Adriatyk, rozmawiano w czerwcu w Gdyni. Goście, w tym unijny koordynator korytarza Bałtyk-Adriatyk Kurt Bodewig, wyrazili poparcie, aby przy okazji rewizji sieci TEN-T włączyć do niej węzeł w Karlskronie (Szwecja), w ramach planów budowy autostrady morskiej z Gdynią. List do uczestników tej konferencji skierowali europoseł Kosma Złotowski oraz poseł Łukasz Schreiber (obecnie minister), w którym wskazywali na potrzebę rozwoju w Polsce nowych węzłów przeładunkowych, wskazując jako potencjalną lokalizację Bydgoszcz.

 

Przykład lobbingu na rzecz Karlskrony w Gdyni pokazuje, że działania na rzecz wejścia do sieci bazowej trzeba podejmować już dzisiaj. Gdynia (węzeł sieci bazowej) mogłaby być również cennym partnerem dla Bydgoszczy.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.