Jesteś tutaj: Home

Dziewięć lat temu...

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 10 kwiecień 2019 19:15
Dziewięć lat temu... Archiwum / kwiecień 2010

10 kwietnia od kilku lat stał się datą szczególną dla Polaków, tego dnia w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński. Na kilka dni życie jakby zamarło, Polacy w zjednoczeniu oddawali hołd poległym, przeżywaliśmy narodowe rekolekcje. Później Smoleńsk stał się symbolem głębokiego sporu, ale ten wątek na dzisiaj zostawmy.

10 kwietnia 2010 roku w Bydgoszczy ludzie spontanicznie składali kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa, flagi zostały obniżone do połowy masztu. Wieczorem Msze Świętą odprawił biskup Jan Tyrawa w intencji ofiar, pod stadionem Zawiszy wywieszono okolicznościowy transparent i odśpiewano hymn. Tego dnia miał być mecz, ale z uwagi na sytuację odwołano całą kolejkę, część kibiców postanowiła przybyć jednak, aby tego dnia pokazać zjednoczenie. Dzień później wszyscy spontanicznie zebrali się o godzinie 12:00 na Starym Rynku. W kolejnych dniach w to samo miejsce przychodzili uczniowie zapalać znicze. 13 kwietnia odbył się planowany wcześniej Marsz Katyński. Trzeba bowiem podkreślać, że do katastrofy lotniczej doszło w drodze na uroczystości katyńskie.

 

Tak wyglądały tamte dni:

 

Materiał filmowy powstał pół roku po katastrofie z wykorzystaniem utworu ,,Pamiętamy” w wykonaniu Forteca i Memoria.

 

Dzisiaj pamiętajmy w szczególności o zmarłych w katastrofie bydgoszczanie Aleksandrze Fedorowiczu, tłumaczu prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz o młodym oficerze BOR chor. Marku Uleryku, który spoczywa w rodzinnym Dziwierzewie pod Kcynią.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów