Jesteś tutaj: Home

Minister rolnictwa o ,,ordynarnym złodziejstwie” i dużej aferze w polskim rolnictwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 16 kwiecień 2019 23:19

,,Ci którzy dokonali przestępstw nie mogą spać spokojnie” - zapowiada minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, odnosząc się do sprawy afery z defraudacją funduszy unijnych przeznaczonych dla wsparcia grup owocowo-warzywnych. Zdaniem ministra miało miejsce ,,ordynarne złodziejstwo”. Jak się dowiadujemy kujawsko-pomorskie znajduje się w czołówce tego procederu.

- To co miało być wielką szansą rozwoju, przez ludzi nieodpowiedzialnych stało się jedną z największych afer w polskim rolnictwie w ostatnich latach – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski - Grupy owocowo-warzywne, które korzystały z ogromnych środków wsparcia unijnego, w części – ja nie chce generalizować, bo będzie to krzywdzące – ale niestety część z tych grup dokonała malwersacji tych pieniędzy.


Malwersacje zostały wykryte przez organy kontrolne Unii Europejskiej - Musieliśmy oddać około 2 mld zł kary do Brukseli, a również to się wiąże, że bardzo się pogorszyła opinia o polskich rolnikach wśród kolegów rolników z innych krajów. Dlatego ARiMR, która zaczęła również na polecenie Komisji Europejskiej kontrolować wydatki, ich racjonalność, wielkość tych wydatków, widząc w wielu przypadkach ordynarne złodziejstwo, mówię to bardzo brutalnie, skierowała sprawy do prokuratur. Jest prowadzone około 90 postępowań pod nadzorem Prokuratora Krajowego.


Kilka miesięcy wcześniej w Sejmie minister Ardanowski wskazywał, że do takich procederów dochodziło bowiem Urzędy Marszałkowskie nie przeciwdziałały procederowi tworzenia fikcyjnych grup producenckich – Nadzór jakie sprawowały Urzędy Marszałkowskie był iluzoryczny – mówił w październiku w Sejmie minister rolnictwa, wskazując szczególnie na województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

 

Minister zadeklarował, że podejmie działania wspierające uczciwych producentów - Będę spotykał się z ogólnopolską reprezentacją grup owocowo-warzywnych, aby również ich wesprzeć w oczyszczeniu swojego wizerunku i w pokazaniu im, jak ważną rolę powinny pełnić te grupy dla zagospodarowania tego drażliwego sektora jakim są warzywa i owoce. Chce wzmocnić i okazać szacunek tym uczciwym, natomiast ci którzy dokonali przestępstw nie mogą spać spokojnie.

 

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.