Jesteś tutaj: Home

Wybieramy perełkę naszego regionu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 kwiecień 2013 21:01

Startuje nasz plebiscyt, w którym wybierać będziemy perełkę turystyczną Kujaw i okolic.  Zachęcamy do głosowania.

 

Celem naszego plebiscytu jest promocja atrakcji turystycznych zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Fabryka Dag Bromberg w Bydgoszczy – Poddana gruntownej rewitalizacji była niemiecka fabryka nitrogliceryny z okresu II wojny światowej, obecnie pełni funkcję muzealną. Budynki połączone podziemną siecią tuneli, są zachowanym do dzisiaj przykładem niemieckiej architektury  przemysłowej z tamtego okresu. Muzeum co prawda w głównej mierze ma przedstawiać istniejącą w przeszłości fabrykę, jednakże znajdziemy w nim także wiele ekspozycji przedstawiających inne aspekty II wojny światowej – np. karabiny i pistolety.

 

Fot: Paweł Zielke

 

Mysia Wieża w Kruszwicy - Najsłynniejszym zabytkiem Kruszwicy oraz niepisanym symbolem miasta jest ceglana gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym, u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią Wieżą.  Stanowi ona pozostałość zamku obronnego, który został zbudowany z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok.1350 roku.  Zamek był warownią na pograniczu polsko – krzyżackim. Po upadku zakonu krzyżackiego stał się on siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Warownia została zniszczona przez Szwedów w 1657 r. zaś pozostała Mysia Wieża od 1895 r. jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzec Inowrocław, Strzelno i Radziejów.

 

Fot: R. Koliński

 

Pomnik Teściowej w Inowrocławiu – Znajduje się on otwartej kilka dni temu Pijalni Wód Mineralnych, gdzie skosztować możemy między innymi bogatej w wiele składników leczniczych Inowrocławiankę. Jest to jedyny w świecie tego typu pomnik, a inowrocławianie liczą, że przyniesie on miasto sławę na całym globie. Być może pomoże także i w naszym plebiscycie.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Wiadukt kolejowy nad rzeką Krówką – Wiadukt wybudowany został w 1909 roku, czyli w okresie gdy te tereny znajdowały się pod Niemiecką okupacją. Jego wysokość wynosi 30 metrów, przebiega on nad wspomnianą rzeką Krówką oraz drogą krajową nr 25. Z jego szczytu zaobserwować można wspaniały krajobraz okolicy. Obiekt wpisany został na listę zabytków. Przebiega po nic nieczynna linia kolejowa łącząca Koronowo z Tucholą.

 

 

Głosowanie za pomocą portalu spolecznościowego Facebook potrwa do 10 maja. Swój głos można oddać pod linkiem.

Patronem plebiscytu jest Instytut Rozwoju Bydgoszczy. 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.