Jesteś tutaj: Home

Bydgoski zakład z certyfikatem na produkcję bomb lotniczych wykorzystywanych przez F-16

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 lipiec 2019 17:26
Bydgoski zakład z certyfikatem na produkcję bomb lotniczych wykorzystywanych przez F-16 Fot: BrokenSphere

W bydgoskich zakładach Nitro-Chem będą produkowane bomby lotnicze MK 82, które znajdują się na uzbrojeniu myśliwców F-16. Siły Zbrojne RP zamówiły ponad tysiąc takich bomb.

Producentem bomb MK 82 jest włoskie przedsiębiorstwo RWM Italia. W poniedziałek wiceprezes włoskiej firmy Fabio Sgararzi przekazał prezesowi Nitro-Chem Krzysztofowi Kozłowskiemu certyfikat na produkcję tych bomb. W 2017 roku bydgoskie zakłady zawarły z RWM Italia umowę o współpracy, aby standardowe bomby amerykańskie z rodziny MK 80 mogły być produkowane w Polsce. Oficjalne zakończenie certyfikowania produkcji w Nitro-Chem otwiera ku temu drogę.

 

Nitro-Chem jeszcze w tym roku planuje dostarczyć polskiej armii 200 bomb MK 82, ale polski MON chcę łącznie kupić około 1,3 tys. tego typu bomb, co daje Nitro-Chem-owi perspektywy na przyszłość. Nitro-Chem jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Bomba MK 82 waży w zależności od wersji 250-260 kg. Główną część ładunku wybuchowego stanowi trotyl, ale też 20% bomby stanowi proszek aluminiowy podnoszący temperaturę reakcji. Znajduje się ona na wyposażeniu większości państw wykorzystujących myśliwce F-16.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj