Jesteś tutaj: Home

Dwupartyjny podział mandatów jest prawdopodobny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 05 sierpień 2019 16:23

Cały czas nie znamy oficjalnej daty wyborów parlamentarnych, nieoficjalnie mówi się o dacie 13 października, póki co musimy czekać na ogłoszenie terminu wyborów przez prezydenta Andrzeja Dudę. Istnieje prawdopodobieństwo, że mandaty podzielą między sobą PiS i Koalicja Obywatelska. Pierwszy raz może się zdarzyć, że w naszym okręgu jeden komitet wprowadzi nawet 7 posłów.

 

W ubiegłym tygodniu prawie całą swoją listę zaprezentowała Koalicja, wstępnie planował też PiS, ale jak się dowiadujemy do dzisiaj nie ma ostatecznej decyzji co całej listy tego ugrupowania w okręgu bydgoskim.

 

W przestrzenni publicznej pojawiają się sondaże. Dla nas najciekawsze są zawsze badania dotyczące bezpośrednio sytuacji w okręgu bydgoskim. Wczorajsze badania ujawnione przez Marcia Palade wskazują, że PiS może liczyć na 40% poparcia, co dać może od 5 do 7 mandatów. Koalicja Obywatelska z poparciem 34% może liczyć na przedział mandatów 4-6. Dużo zależeć będzie od tego, czy w podziale mandatów znajdzie się trzeci komitet. Według Palade Lewica może liczyć na 12% co dać może 1-2 mandaty. Łącznie w okręgu bydgoskim wybierzemy 12 posłów.

 

Wynik Lewicy może być gorszy po ostatnich roszadach pomiędzy SLD i PO, nie można też wykluczyć poparcia dla KO ze strony byłego europosła Janusza Zemke. Lewica jako koalicyjny komitet musi w skali kraju przekroczyć 8% próg wyborczy, co nie jest takie pewne. Tak samo istnieje prawdopodobieństwo, że progu nie przekroczy PSL.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów