Jesteś tutaj: Home

,,On ośmieszył hitlerowców brawurową swą ucieczką”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 maj 2013 07:39

Dzisiaj mija 112 rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej rotmistrza Witolda Pileckiego. Polaka, który mógłby być dla polskiej młodzieży wzorem, niestety jednak ta sylwetka cały czas jest mało znana.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej za udział w bitwie w Puszczy Rudnickiej oraz wyzwalaniu Wilna został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

Walczył także w czasie II wojny światowej. Po rozbiciu polskich oddziałów  przez najeźdźców 17 października 1939 roku przeszedł do konspiracji. Tworzył Tajną Armię Polską. Dał złapać się Niemcom i umieścić w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie wspierał organizację ruchu oporu i przygotowywał raporty na temat odbywającej się tam zbrodni ludobójstwa.

 

Po ucieczce z obozu walczył w Postaniu Warszawskim oraz wraz z korpusem generała Andersa we Włoszech.

 

Po zakończeniu wojny, w marcu 1948 roku został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa pod zarzutem działalności wywiadowczej na rzecz rządu RP na emigracji. Po długich torturach została wykonana na nim kara śmieci.

 

Utwór Tadka poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu:

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy