Jesteś tutaj: Home

Nie będzie wycieczek szkolnych – czyli jak działa strajk włoski

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Regionalne niedziela, 20 październik 2019 13:13

W założeniu strajk włoski to forma protestu, w którym pracownicy wykonują mało obowiązków. W przeciwieństwie do „zwykłego” strajku, gdzie cała praca zostanie przerwana. Taka forma protestu nie musi być zgłaszana, bowiem nie jest ujęta w przepisach prawa.

Nauczyciele w Polsce (skupieni w związkach zawodowych) postanowili, że nie będą angażować się w zajęcia dodatkowe. Znaczy to, że dzieci mogą zapomnieć o wycieczkach szkolnych, wyjść do kina lub teatru. Będą również pozbawione możliwości uczestniczeniaw zajęciach dodatkowych i wyrównawczych.

 

Strajk nauczycieli rozpoczął się 15 października 2019 roku. Nauczyciele masowo rezygnują z zajęć pozalekcyjnych. Szkoła za to nie płaci, więc po co się męczyć. Praca, by została tak nazwaną musi spełniać 3 kryteria

- Musi być wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez

pracodawcę

- Musi być wykonywana pod nadzorem

- Musi być wynagradzana

 

W rozumieniu prawa wycieczki szkolne, zajęcia dodatkowe oraz wyjazdy nie są pracą. Nauczyciele będą wykonywać tylko obowiązki zapisane w statucie ZNP.

 

Zanim jednak to ogłoszono, polscy nauczyciele musieli wypowiedzieć się w sondzie. Ponad 55% zagłosowało na strajk włoski, 22% jest chętnych na udział w manifestacji, 19% wybrało strajk ogólnopolski, pozostali zaś stwierdzili, że wolą „inne formy strajku”.

Pierwsze dni strajku włoskiego w naszym regionie nie są jednak zbyt widoczne.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów