Jesteś tutaj: Home

Za chwilę w budżecie państwa mogą skończyć się pieniądze

Napisane przez  Ł.R. / wPolityce.pl Opublikowano w Regionalne czwartek, 16 maj 2013 18:35

Jak informuje serwis wpolityce.pl, z danych ministerstwa finansów wynika, że do końca kwietnia deficyt tegorocznego budżetu państwa wyniósł 31,75 mln złotych, jest to 89,3% deficytu jaki założono na cały rok 2013. Minął dopiero jednak pierwszy kwartał.

Można mówić o tym, że sytuacja jest ciężka chociażby z tego powodu, że pod koniec marca wykorzystany deficyt wyniósł 68,8%. Jeżeli to tempo się utrzyma, już pod koniec maja przekroczymy założenia budżetowe. Może to doprowadzić do sytuacji, że niedługo zabraknie pieniędzy na służbę zdrowia, policję i inne służby oraz świadczenia.

 

Martwić powinno także to, że wzrost gospodarczy PKB w pierwszym kwartale tego roku wyniósł zaledwie +0,4%, bardzo jest zatem prawdopodobne, że w kolejnej części roku PKB będzie ujemne. Do państwa trafia także mniej pieniędzy z VAT niż zakładano, co świadczy o kiepskiej kondycji polskich firm.

 

Polska upada – komentują stan naszej gospodarki zachodnie media, powołując się na wypowiedź brytyjskiego ekonomisty Nicholasa Spiro.

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.