Jesteś tutaj: Home

Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 grudzień 2019 12:00

Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

 

Pierwszy przypadek ASF w Polsce pojawił się w 2014 roku, do tej pory stwierdzano jednak ogniska zachorowań na wirusa w województwa przy granicy wschodniej Polski. Ostatnio stwierdzono przypadki również w województwie wielkopolskim i lubuskim, przez co wzrosło zagrożenie pojawiania się ASF również w naszym województwie, które jest drugim co do wielkości producentem wieprzowiny w kraju. W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada robocza służb.

 

- W województwie kujawsko-pomorskim od dwóch lat podejmujemy szereg działań, które mają odsunąć tą chorobę od naszego regionu. Do tej pory się to udawało, niestety przypadki w województwie wielkopolskim spowodowały, że jesteśmy otoczeni z dwóch stron – wyjaśnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Wśród podejmowanych do tej pory działań profilaktycznych był odstrzał dzików, zwierząt przenoszących wirus ASF.

 

 

Dzisiejsza narada służyła przygotowaniu się służb państwowych na wypadek wystąpienia ASF w kujawsko-pomorskim, aby przez adekwatną reakcję ograniczyć skutki negatywne dla rolnictwa, czyli pośrednio też gospodarki regionu. W spotkaniu uczestniczył dr Józef Białowąs, który jest członkiem zespołu ds. ASF Głównego Lekarza Weterynarii, od 2014 roku zajmujący się przypadkami zachorowań zwierząt hodowlanych na ASF. Jak ocenił, zagrożenie wystąpienia wirusa w naszym województwie jest dość wysokie.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów