Jesteś tutaj: Home

Prawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 22:26

- Wielki post nazywa jest u nas wiosną duchową – mówił w sobotę w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej dziekan dekanatu kujawsko-pomorskiego Kościoła prawosławnego ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia - Staramy się w poście na nowo duchowo narodzić. Po raz XIII odbyły się w Bydgoszczy ,,Bliny prawosławne”, których tradycja sięga okresu międzywojennego.


Okresem w którym prawosławni zaczęli być widoczni w Bydgoszczy był okres wojny domowej w Rosji, gdy do Polski uciekło wielu uchodźców w obawie przed bolszewickimi prześladowaniami. Społeczność prawosławna zadomowiła się też w Bydgoszczy. W okresie międzywojennym przed Wielkim Postem organizowano zbiórkę dla najbardziej potrzebujących, tak narodziła się tradycja Blinów. Trzynaście lat temu ta tradycja została odnowiona, jak przyznał zaangażowany w inicjatywę były radny dr Stefan Pastuszewski, Bydgoszcz stała się w ostatnich latach drugim domem dla wielu Ukraińców, których nazwał bydgoszczanami, podkreślając, że Bydgoszcz zawsze była dla przybyszów gościna i otwarta.

W trakcie XVIII Blinów mogliśmy posłuchać ukraiński zespół Szmaragdy, zdaniem Pastuszewskiego pierwszy w Polsce zespół, który założyli przybyli do Polski Ukraińcy, zaledwie po roku mieszkania w Bydgoszczy. Posłuchać mogliśmy także chór Katedry Łódzkiej pw. św. Aleksandra Newskiego.

 - Kto śpiewa modli się podwójnie – podkreślał ks. Hajduczenia, słowami św. Augustyna, który jest uznawany za świętego zarówno przez prawosławnych, jak i katolików. Ks. Hajduczenia mówił również, że jedni i drudzy wierzą przecież w tego samego Boga.

Tytułowe Bliny to natomiast nazwa prawosławnej potrawy, którą przygotowano tradycyjnie dla gości. Bliny są traktowane jako czas zabawy tuż przed Wielkim Postem, tak się składa, iż w tym roku zarówno w tradycji prawosławnej i katolickiej rozpocznie się on w podobnym czasie. Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

Bydgoska parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest częścią dekanatu kujawsko-pomorskiego, w diecezji łódzko-poznańskiej.

 

 

 

Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021