Jesteś tutaj: Home

O polimerach, także tych eko, w przemyśle na targach

Napisane przez  Redakcja / Materiał Prasowy Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 marzec 2020 14:52
O polimerach, także tych eko, w przemyśle na targach Fot: Materiały prasowe

We wtorek rozpocznie się 4. edycja Międzynarodowych Targów Kooperacji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM, które odbędą się po raz kolejny w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku. Dużo uwagi będzie poświęcone wyzwaniom przed którymi staje branża w związku z unijnymi wymogami dotyczącymi recyklingu.

Targi INNOFORM, to jedyne poświęcone tym zagadnieniom międzynarodowe targi organizowane w Polsce.. Na trzy dni do Bydgoszczy przyjadą przedsiębiorcy z całego świata, m.in. z: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii. Wszyscy w konkretnym celu – chcą poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami.

Zmiany, które czekają branżę

 

Branża stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Wprowadzone przepisy prawne dotyczące recyklingu narzucają nowe obowiązki i obciążenie nie tyko dla organizacji odzysku, ale również dla producentów. Jak Polacy poradzą sobie z nowymi regulacjami? Czy są na nie gotowi? Odpowiedzi znajdziemy na zbliżających się targach oraz konferencji „EKO-POLIMERY Gospodarka Obiegu Zamkniętego w przetwórstwie tworzyw polimerowych”, organizowanej przez Bydgoski Klaster Przemysłowy.

 

Circular economy – o tym się mówi

Czy model gospodarki obiegu zamkniętego może być odpowiedzią na problemy współczesnego świata? – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań w branżowym środowisku. Zacznijmy jednak od tego, czym jest idea circular economy? Jednym z filarów gospodarki obiegu zamkniętego jest tzw. drugie życie tworzyw, czyli koncepcja, w myśl której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to jest możliwe. Organizatorzy targów zachęcają do udziału w wystawie „EKO-POLIMERY – Drugie życie tworzyw”, na której zaprezentowane zostaną produkty pochodzące z recyklingu i na nowo wprowadzone do użycia, jak np. kratka wytwarzana z regranulatu, pozwalająca na solidne ukorzenienie trawy. Wystawa jest dowodem, że przy dobrze zorganizowanym odzysku większość materiałów może trafić do obiegu nawet kilkukrotnie.

 

Biznes i ekologia w parze

Szeroko pojęty recykling, wydłużenie czasu życia produktu, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, oszczędność energii, techniki nie wymagające agresywnej chemii – to działania, które branża narzędziowo-przetwórcza podejmuje w celu ochrony środowiska. Trendy te widoczne są już od kilku lat. Przykładem może być usuwanie rdzy z narzędzi i form za pomocą coraz częściej stosowanego suchego lodu zamiast chemikaliów. Metoda ta jest bardzo skuteczna, a co najważniejsze - ekologiczna. Tego typu rozwiązania będę prezentowane przez wystawców podczas zbliżających się Targów INNOFORM®.

 

Sieć kontaktów i innowacji

Z myślą o osobach poszukujących nowych zleceń po raz 4. zostanie zorganizowana Strefa Usług Przemysłowych. Targi INNOFORM® odwiedzają każdego roku tysiące gości, mając ogromną szansę na pozyskanie nowych klientów. Swoją ofertę zaprezentują firmy podwykonawcze, świadczące usługi w zakresie produkcji form, obróbki materiałów, regeneracji narzędzi czy remontów maszyn. Każdego roku zainteresowaniem cieszy się również Giełda Kooperacyjna, czyli indywidualne spotkania biznesowe podczas, których uczestnicy wymieniają się kontaktami. Warunkiem udziału jest rejestracja na platformie match-makingowej. Targi INNOFORM® to nie tylko okazja do pozyskania nowych klientów, ale również przetestowania nowości produktowych. Taka możliwość będzie czekała m.in. na uczestników konferencji Druk 3D w branży narzędziowo-przetwórczej, zorganizowanej przez firmę CadXpert. Po części merytorycznej, odbędą się warsztaty podczas, których inżynierowie, technicy i operatorzy przetestują najnowsze na rynku drukarki 3D.

 

Pracownicy pilnie poszukiwani

W Bydgoszczy swoją siedzibę ma blisko 200 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych i ok. 30 narzędziowni (w całym regionie blisko 1000 firm). Zatrudnienie znajduje łącznie blisko 5000 osób i wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników. W ich znalezieniu pomocna będzie Strefa Kariery – miejsce, gdzie przedsiębiorcy otrzymają możliwość zamieszczenia ogłoszeń o pracę i dotarcia do kilku tysięcy wysoko wykwalifikowanych kandydatów, którzy rokrocznie odwiedzają Targi INNOFORM®.

 

Organizatorem targów jest Bydgoski Klaster Przemysłowy.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021