Jesteś tutaj: Home

Pandemia obudziła w wielu bydgoszczanach empatię

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 marzec 2020 14:59
Pandemia obudziła w wielu bydgoszczanach empatię Facebook

Polacy na tle wielu europejskich nacji wypadając w dobie zagrożenia koronawirusem na naród bardzo zdyscyplinowany. Wielu bydgoszczan, którzy nie muszą wychodzić z domów, pozostała w nich, ale też wiele z tych osób nie usiadło przed telewizorami, ale zaczęło się zastanawiać jak pomóc innym w tym ciężkim czasie. Są oczywiście też tacy, którzy ciężko pracuje, ale dodatkowo również pomagają innym.

 

Wiele z tych osób, którzy z powodu nadzwyczajnej sytuacji mają więcej czasu postanowiło w ramach oddolnych inicjatyw pomagać innym. Jak się okazuje płaszczyzn, gdzie potrzebna jest pomoc jest wiele. Począwszy od zrobienia zakupów np. osobom starszym czy niepełnosprawnym. To jest chociażby pomoc w wyprowadzeniu zwierząt domowych, z tym problem mają osoby objęte kwarantanną, które nie powinny same opuszczać mieszkania. Wielu osobom problem ze zwierzakami rozwiązała właścicielka hotelu dla zwierząt, który obecnie spotkał zastój, postanowiła wolną przestrzeń wykorzystać, aby pomóc osobom na kwarantannie.

 

Inni oferują natomiast zajęcia on-line. Dzisiaj w programie ,,Dzień Dobry TVN” mówiono o inicjatywie bydgoszczanki Agnieszki Zielińskiej, która prowadzi w internecie warsztaty z tworzenia makram – starożytna technika wiązania sznurków.

 

Powstała oddolna inicjatywa ,,Widzialna Ręka" w ramach której wiele osób oferuje co może zrobić dla innych. Jak wiemy, w szkołach nie odbywają się lekcje, ale studenci maturzystom oferują bezpłatna pomoc w nauce, oczywiście on-line ze względów bezpieczeństwa.

 

Pomoc dla szpitali

Na pierwszym froncie walki z koronawirusem znalazły się szpitale. Politycy przy prawie każdej konferencji prasowej dziękują lekarzom za pracę z poświęceniem, ale są też tacy, którzy wymiernie pokazują lekarzom, że społeczeństwo jest z nimi. Już w ubiegłym tygodniu bydgoscy restauratorzy, którzy po zamknięciu ich lokali znaleźli się w trudnej sytuacji, postanowili bezpłatnie przygotowywać posiłki dla personelów bydgoskich szpitali.

 

Dzisiaj szpitale potrzebują jednak przede wszystkim środków ochrony osobistej, masek, gogli. Na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego, w którym stwierdzono najwięcej przypadków chorych na koronawirusa w kujawsko-pomorskim. W internecie prowadzone są też zbiorki na rzecz tego szpitala, w kilkanaście godzin zebrano kilka tysięcy złotych. Można wesprzeć pod tym linkiem zbiórkę prowadzoną przez Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym Dzięki Wam - https://zrzutka.pl/a9au4s

 

Na Facebook-u powstała również grupa Niesiemy pomoc dla szpitali – link: https://www.facebook.com/groups/897689150670085/

 

Uczestnicy dyskusji oddolnie próbują zdobyć sprzęt ochronny, okazuje się też, że udaje się pozyskać sponsorów. Tylko w ostatnich godzinach udało się zdobyć kilka masek, gogli ochronnych na oczy (koronawirus według naukowców może się przedostawać przez oczy) oraz fartuchy i czapki ochronne.

 

- Powstają oddolne inicjatywy, jest i bardzo wiele, one świadczą o ogromnej odpowiedzialności i solidarności. Bardzo dziękuje za to – mówił dzisiaj na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021