Jesteś tutaj: Home

Cerkiew otrzyma wsparcie z miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 marzec 2020 07:37
Cerkiew otrzyma wsparcie z miasta Fot: Pit1233

Świątyni prawosławnej grozi katastrofa budowlana, z powodu fatalnego stanu fundamentów. Konieczne jest zbudowanie specjalnej konstrukcji wzmacniającej. W piątek Rada Miasta podjęła decyzję o przekazaniu 250 tys. zł na prace remontowe konstrukcji budynku parafii prawosławnej św Mikołaja Cudotwórcy.

Cerkiew powstała w latach 80. w budynku dawnego spichrza, zbudowanego w 1870 roku przy Nowym Rynku, który ma dla Bydgoszczy wartość zabytkową – od 2004 roku widnieje on w rejestrze zabytków. Wspólnota prawosławna nad Brdą powstała mniej więcej w latach 20. w okresie bolszewickiego terroru w Rosji, gdy wielu prawosławnych przed prześladowaniami uciekło do Odrodzonej Polski. W ostatnich latach prawosławie w Bydgoszczy przeżywa odrodzenie za sprawą imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Od kilkunastu lat prawosławni w murach Bydgoskiej Szkoły Wyższej organizują Festiwal Blinów – ostatni odbył 22 lutego br.:

 

Koszt wzmocnienia konstrukcji cerkwi szacuje się na ponad 0,5 mln zł.

 

Radni w piątek przekazali łącznie na wsparcie renowacji zabytków 1,3 mln zł. Drugim największym beneficjentem tej pomocy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, który otrzymał 210 tys. zł na renowację elewacji budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 kwotę 210 tys. zł.

 

Z obiektów sakralnych miasto wspomoże też kwotą 100 tys. zł trwające prace związane z tworzeniem elewacji kościoła pw. Świętego Antoniego przy Węźle Zachodnim.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021