Jesteś tutaj: Home

Metropolia Bydgoszczy i Torunia ma ruszyć region do przodu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 03 czerwiec 2013 12:25

Dzisiaj na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym po raz pierwszy publicznie zaprezentowano projekt Strategii Rozwoju Województwa do 2020 rok. Dokument ten poddany będzie w najbliższych tygodniach konsultacjom społecznym, a jesienią ma zostać przyjęty przez sejmik.

 

W analizie SWOT funkcjonowania województwa, w słabych stronach czytamy, że problemem regionu jest trwale wysoki poziom bezrobocia, słabo rozwinięta przedsiębiorczość, czy nieefektywny system transportu publicznego.

 

 

Szansą dla województwa według autorów koncepcji ma być postrzeganie Bydgoszczy i Torunia jako metropolii sieciowej. Autorzy jako zagrożenie dla rozwoju zauważają także brak należytej w

spółpracy pomiędzy tymi miastami. Dużym zagrożeniem dla kujawsko-pomorskiego są także zmiany demograficzne.

Z tego powodu Strategia Rozwoju Województwa 2020 zakłada większą integracje transportową pomiędzy tymi miastami. W ramach najbliższej perspektywy Unii Europejskiej planuje się przygotować także prace studialne prowadzące do uruchomienia połączenia tramwajowego pomiędzy tymi miastami.

 

Z inwestycji kolejowych  celem województwa jest doprowadzenie do sytuacji, aby komunikacja największych miast regionu z Warszawą, Trójmiastem, Poznaniem i Szczecinem odbywała się przy prędkości 160 km/h. W przypadku linii kolejowej nr 356 (Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – Wągrowiec) Urząd Marszałkowski przewiduje tylko przywrócenie ruchu kolejowego na odcinek Bydgoszcz – Szubin, co ma zapewne związek z postulatem przewodniczącego bydgoskiej Rady Miasta Romana Jasiakiewicza, który chciał włączenia tego miasta do BiT City. W planach jest przygotowanie prac studialnych, do reaktywowania połączenia kolejowego Szubin – Żnin.

 

Projekt koncepcji zakłada także przygotowanie do 2020 roku koncepcji dla wybudowania linii kolejowej Maksymilianowo – Koronowo.  Istnieje także szansa na przywrócenie połączenie Koronowa  Tucholą.

 

Dużo bardziej hojny samorząd województwa jest już dla inwestycji kolejowych we wschodniej części województwa, gdzie planuje się przebudowę odcinka: Laskowice Pomorskie- Grudziądz – Jabłonowo Pomorskie oraz odcinka Jabłonowo Pomorskie – Brodnica.

Wybudowana ma zostać także linia kolejowa z Trzcinca do Solca Kujawskiego, co ma ułatwić komunikację regionu z bydgoskim lotniskiem.

 

Z punktu widzenia Bydgoszczy

Projekt strategii zakłada także rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 223 w Białych Błotach, przebudowę drogi krajowej nr 5 na terenie gminy Osielsko, rozbudowę trasy W-Z,  budowę obwodnicy południowo-wschodniej Bydgoszczy oraz tramwajowe połączenie ulicy Toruńskiej z Fordońską.

 

Obwodnica dla Inowrocławia

W opinii planistów z Urzędu Marszałkowskiego do 2020 roku należy wybudować obwodnicę Inowrocławia, rozbudować drogę krajową nr 15 dla lepszej komunikacji tego miasta z Gnieznem i Toruniem oraz rozbudować drogę krajową nr 25 dla szybszej komunikacji z Bydgoszczą.

 

Z innych planowanych inwestycji należy wyróżnić plan wybudowania nowego gmachu Filharmonii Pomorskiej, czy utworzenie i wdrożenie pakietu działań o nazwie ,,Uzdrowisko Inowrocław’.

 

Konsultacje społeczne nad tym dokumentem będą trwać do połowy lipca, szczegóły podamy wkrótce. 

 

W najbliższym czasie decyzje o przyjęciu ram budżetowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020 podejmie Parlament Europejski. Przygotowana przez Urząd Marszałkowski koncepcja oparta jest bowiem o wyniki negocjacji budżetu unijnego, które jeszcze nie zostały przez PE przyjęte. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.