Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo Zdrowia odpowiada Radzie Miasta na apel dotyczący psychiatrii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 kwiecień 2020 07:23

Lutowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy zapamiętana została z awantury polityczne przy okazji procedowania apelu zaproponowanego przez Koalicję Obywatelską. Apel radni głosami koalicji przyjęli, zaś dosłownie tuż po Wielkanocy odpowiedzi bydgoskiemu samorządowi udzielił wiceminister zdrowia.

Rada Miasta Bydgoszczy z ogromny niepokojem obserwuje sytuację w psychiatrycznej opiece zdrowotnej nad chorymi, w tym szczególnie nad dziećmi i młodzieżą w Bydgoszczy i całej Polsce. Sytuacja epidemiologiczna chorób i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzone w tym zakresie badania i dane z NFZ wskazują na bardzo niepokojące zjawiska: wzrostu zachorowań wymagającej opieki psychiatrycznej, a także kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz rosnącej liczby depresji zakończonej prób samobójczych – czytamy w przyjętym w marcu stanowisku.

 

Radni to stanowisko procedowali zanim pojawiło się w Polsce zagrożenie epidemią COVID-19. Zdaniem wielu specjalistów działania podejmowane przeciwko rozpowszechnianiu się koronawirusa mogą nasilać problemy natury psychiatrycznej. Także z uwagi na zagrożenie COVID-19 szpitalna opieka psychiatryczna objęta została dodatkowymi rygorami.

 

Odpowiedzi na apel z lutego udzielił wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, która przyznaje na wstępie – trudna sytuacja w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest znana Ministerstwu Zdrowia a poprawa tej sytuacji jest traktowana priorytetowo.

 

Dalej informuje ona o wdrażanej od pewnego czasu reformie systemu ochrony zdrowia psychicznego – Zgodnie z założeniami reformy, dzięki zwiększeniu dostępności w opiece ambulatoryjnej i środowiskowej, osoby nie wymagające hospitalizacji będą mogły otrzymywać pomoc w mniejszych placówkach (zmniejszając tym samym obciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć). Ponadto dzięki stworzonej sieci ośrodków udzielających pomocy osobom chorym psychicznie możliwe będzie skrócenie czasu pobytu w szpitalu i zapobieganie rehospitalizacji.

 

Ministerstwo informuje, że w lutym bieżącego roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował się zwiększyć nakłady na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień o ponad 242,5 mln zł.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021