Jesteś tutaj: Home

Czy kościoły ponownie się zapełnią? Co z pierwszymi komuniami?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 kwiecień 2020 00:20
Czy kościoły ponownie się zapełnią? Co z pierwszymi komuniami? Fot: Paweł Zielke

Od wczoraj nie obowiązuje już limit uczestnictwa w Mszy Świętej maksymalnie 5 wiernych, to obostrzenie zostało zastąpione łagodniejszym o uczestnictwie 1 wiernego na 15 metrów kwadratowych świątyni. Czy w niedziele zobaczymy znacznie pełniejsze kościoły?

W kościołach spodziewać można się większej liczby wiernych, ale trudno dzisiaj powiedzieć czy ,,nowe limity” będą w pełni wykorzystywane. Dużo zależeć będzie od tego jakie zalecenia do wiernych popłyną ze strony Episkopatu, Prymasa Polski oraz diecezjalnych biskupów – pozostania w domach, czy w miarę możliwości uczestniczenia w sprawowaniu kultu.

 

Największym bydgoskim kościołem jest Bazylika św. Wincentego A'Paulo, w której jak słyszymy według nowych obostrzeń może uczestniczyć jednorazowo około 200 wiernych. Od momentu pojawienia się zagrożenia koronawirusem proboszcz tej parafii zdecydował się zwiększyć liczbę Mszy niedzielnych, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych uczestnictwo, są momenty gdy Msze sprawowane są co 30 minut. Przez całą niedzielę do Bazyliki będzie mogło pójść ponad tysiąc katolików.

 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim będzie wstanie przyjąć na jednej Mszy około 60 wiernych, podobny metraż posiada parafia pw. Świętej Trójcy.

 

Papież o wirtualnym Kościele

Od momentu wprowadzenia obostrzeń transmitujemy niedzielne Mszę oraz w ważniejsze święta. Transmisję stały się bowiem głównym przekaźnikiem liturgii do wiernych w dobie COVID-19. Ostatnio papież Franciszek przypomniał jednak - To nie jest Kościół! To jest Kościół w trudnej sytuacji, którą Pan dopuszcza, ale idealny Kościół jest zawsze ze swoim ludem i z sakramentami – mówił kilka dni temu w homilii papież Franciszek, przypominając, że transmisję są formą tymczasową.

 

Jednym z kluczowych uwarunkowań w podjęciu decyzji co dalej z kultem w Polsce, będzie ocena aktualne sytuacji epidemicznej w Polsce. W tej materii do najbliższej niedzieli może się zmienić wiele.

 

Co z Pierwszą Komunią Świętą?

Maj to miesiąc, w którym młodzież przystępuje pierwszy raz do sakramentu komunii świętej. Kanclerz Kurii Diecezji Bydgoskiej ks. Grzegorz Nowak poinformował w komunikacie, że decyzje zależne będą od tego czy uczniowie w najbliższym czasie powrócą do szkół. Jeżeli to nie nastąpi, to wówczas temat pierwszej komunii zostanie odroczony w Diecezji Bydgoskiej do czasu ustania zagrożenia, natomiast gdyby lekcje zostały wznowione to kuria zaleca pozostawienie decyzji konkretnym rodzicom w konsultacji z księdzem prowadzącym przygotowania do sakramentu.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021