Jesteś tutaj: Home

W tym roku medali Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej nie będzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 kwiecień 2020 07:00
W tym roku medali Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej nie będzie Fot: UMB

Co roku w kwietniu odbywała się uroczysta sesja Rady Miasta Bydgoszczy, w ramach której świętowaliśmy urodziny Bydgoszczy – w rocznicę nadania miastu przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich. Sesję rozpoczynało odegranie Hejnału Bydgoszczy i wprowadzenie sztandaru miasta. Kulminacyjnym punktem było wręczenie medali Kazimierza Wielkiego osobom i instytucją zasłużonym dla miasta.

W tym roku tego nie było z uwagi na to, że z powodu zagrożenia epidemicznego nie możemy się gromadzić. Organizacja takiej uroczystości wirtualnie byłaby natomiast dość niepoważna. Pierwszy raz od wielu lat w kwietniu nie są przyznawane Medale Kazimierza Wielkiego, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta.

 

Zgodnie z procedurą Medale były zazwyczaj uchwalane przez Radę na marcowej sesji. W marcu odbyła się co prawda sesja, ale przebiegała ona w trybie ekspresowym, aby minimalizować ryzyko rozpowszechniania się wirusa COVID-19. W roku ubiegłym dyskusja nad medalami wywołała pewne spory wśród radnych, stąd też w tym roku chciano tego uniknąć. Wydaje się jednak, że największym problemem z medalami było nie ich uchwalenie, ale brak możliwości uroczystego wręczenia.

 

Zrezygnowano też z innych wyróżnień przyznawanych przyznawanych w okresie urodzinowym. Chociażby medali za wkład w rozwój kultury im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

 

Na chwilę obecną nikt nie planuje powrócić do tematu Medali Kazimierza Wielkiego w późniejszych miesiącach, stąd też najprawdopodobniej w roku 2020 nie będzie ich laureatów.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021