Jesteś tutaj: Home

Rząd przeznaczył grant na budowę bydgoskiego respiratora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 kwiecień 2020 13:53

Kilka dni temu pisaliśmy o pierwszym prototypie respiratora UCM 01, który udało się skonstruować na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, we współpracy z lokalnym biznesem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło badania kwotą 125 tys. zł.

Pierwszy prototyp udało się stworzyć dość szybko, bo w okresie około dwóch tygodni. Dzięki przyznanej dotacji uczelnia chce zintensyfikować pracę. UTP ma stworzyć dwa prototypy, które zostaną poddane testom. Jeżeli wszystko ułoży się pomyślnie, to bydgoski wynalazek może trafić do masowej produkcji.

 

Respiratory są obecnie towarem deficytowym na całym świecie, zdobycie każdego urządzenia dla polskiej służby zdrowia wymaga sporego wysiłku, nie jest to również tanie. Stąd też ministerstwu zależy, aby móc rozpocząć w dobie COVID-19, produkcję polskich urządzeń.

 

Prototyp urządzenie UCM 01 opracowali pracownicy UTP, współpracy z firmą CIMAT oraz MEDSEVEN, pod kierownictwem rektora uczelni prof. Tomasza Topolińskiego, pod nadzorem medycznym 10 Szpitala Wojskowego z Polikliniką w Bydgoszczy.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021