Jesteś tutaj: Home

,,Chronicon civitatis Bidgostiensis” - kroniki bydgoskiego burmistrza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 maj 2020 17:21
,,Chronicon civitatis Bidgostiensis” - kroniki bydgoskiego burmistrza Fot: Paweł Zielke

Dzięki kilku spisywanych począwszy od Gala Anonima, przez Wincentego Kadłubka po Jana Długosza kronikach możemy prowadzić badania i dysputy nad dziejami polskiej państwowości. Mało kto wie, że powstały też Kroniki miasta Bydgoszczy, w oryginalnym łacińskim tytule ,,Chronicon civitatis Bidgostiensis”.

Autorem tego dzieła był żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Wojciech Łochowski, w latach 1936-1937 burmistrz Bydgoszczy. Nie jest nam znana data jego urodzenia, wiemy jedynie, że zmarł w 1651 roku, jego szczątki pochowano w dzisiejszej Katedrze Bydgoskiej, której z kolei to dzieje z dawnych czasów znamy z dzieła Łohowskiego. Był także fundatorem jednej z kaplic w tej światyni Znajdująca się kilka metrów od Katedry sala służąca Urzędowi Miasta, również nosi jego imię.

 

Wojciech Łochowski pozostawił po sobie ,,Chronicon civitatis Bidgostiensis”, liczącą 600 stron kronikę dziejów Bydgoszczy. Z tego tylko około 100 stron zapisano w języku polskim, pozostałe zapisał w języku łacińskim. Dzieło zawiera również odpisy dokumentów z tamtego okresu jak uchwały rady miejskiej czy wykazy rajców i ławników. Badacze wskazują dużą wartość dzieła w kwestii przedstawienia obyczajów mieszczańskich. Jest to jedyna tak szeroko napisana kronika poświęcona Bydgoszczy.

 

Rękopis dzieła ma wartość zabytkową, przechowywany jest obecnie w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021