Jesteś tutaj: Home

Papież błogosławi dziełu Koncertów Maryjnych z Różą

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 03 maj 2020 18:29
Papież błogosławi dziełu Koncertów Maryjnych z Różą Fot: Koncerty Maryjne z Różą

O tej porze – w Święto 3 Maja, po godzinie 18, planowane było rozpoczęcie X edycji Koncertów Maryjnych z Róża w bydgoskiej Katedrze. Edycji jubileuszowej, tym szczególniejszej, że geneza tych wyjątkowych koncertów sięga 20-lecia międzywojennego, gdy społeczność bydgoska postanowiła podziękować Opatrzności za powrót Bydgoszczy do Polski, my jesteśmy natomiast w roku jubileuszu 100. lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy. X edycja w maju się nie odbędzie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

 

Specjalne słowa do osób, dla których te koncerty są ważne, czyli w głównej mierze do artystów, których można liczyć już w setkach w każdej edycji, a także uczestników, którzy korzystali z okazji posłuchania pięknego śpiewu kierują organizatorzy: prezes TMMB Jerzy Derenda oraz prof. Janusz Stanecki reprezentujący kujawsko-pomorski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wyrażają oni nadzieję, że X edycję uda się zorganizować na jesień, wszystko zależeć będzie jednak od sytuacji epidemiologicznej.

 

Co jednak najważniejsze – prezes Derenda poinformował, że list do organizatorów, artystów i uczestników tego dzieła skierował asesor sekcji ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej Luigi Roberto Cona, który poinformował, że wszystkim z serca błogosławi papież Franciszek, w szczególności w tym trudnym czasie - Niech promowanie tradycji i kultury Waszego Miasta, od 10 lat także poprzez organizowanie koncertów maryjnych, przyczyni się do pogłębienia jedności wśród mieszkańców Bydgoszczy oraz do społecznej odpowiedzialności za przekazywanie dziedzictwa kultury i tradycji przyszłym pokoleniom.

 

Zapraszamy do obejrzenia okolicznościowego materiału, który rozpoczyna się od pieśni będącej symbolem Koncertów Maryjnych Różą – Mater Dei Memento Mei – w wykonaniu na naszym materiale Raffa Quartet i Anny Federowicz, Scholi Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy i Chóru Akademickiego UTP. Dalej w programie mamy ,,Ave verum corpus” Mozarta w wykonaniu Chóru Exsultate Deo pod kierownictwem Romualda Rajsa, który dzisiaj w święto 3 Maja uświetniał Msze Świętą w parafii Polskich Braci Męczenników; ,,Jubilate Deo” w wykonaniu chóru kameralnego AKOLADA przy BSW; pieśń w dzisiejsze święto szczególną ,,Gaude Mater Polonia” Chóru Akademickiego UKW oraz na koniec ,,O piękności niestworzona” w wykonaniu Chóru Parati Semper:

 

 

W latach 20. chóry spontanicznie udawały się do dzisiejszej Katedry, aby przed obliczem Matki Boskiej Pięknej Miłości podziękować opatrzności za powrót Bydgoszczy do niepodległej Polski. Odbywające się przez ostatnią dekadę edycje zostały reaktywowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, stając się wyjątkowym w swoim rodzaju przeglądem chórów i tych profesjonalnych, ale także działających amatorsko z całego regionu. Głównym miejscem odbywania się koncertów jest bydgoska Katedra, ale odbywają się one też w różnych kościołach regionu np. w Inowrocławiu, w IX edycji nawet były koncerty w Warszawie.

 

Przez ostatnie edycje koncerty relacjonował Portal Kujawski, dlatego we współpracy z organizatorami będziemy chcieli na naszych łamach, raz w tygodniu (niedziela) przypominać archiwalne materiały, aby pomimo przeciwności Koncerty Maryjne z Różą żyły przez maj, będący miesiącem Maryjnym, w naszej świadomości.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021