Jesteś tutaj: Home

Bromberg – dla Amerykanów oznacza luksus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 maj 2020 07:21
Bromberg – dla Amerykanów oznacza luksus Fot: Facebook

Niemiecka nazwa Bromberg na zawsze kojarzona będzie z Bydgoszczą, choć historycznie Polakom może się źle kojarzyć, to takie jest do dzisiaj tłumaczenie nazwy miasta w języku niemieckim i niemieckojęzycznych publikacjach. Tak jak my niemieckie miasto nazywamy Kolonia, a nie Köln, tak Niemcy mówią Bromberg, a nie Bydgoszcz.

Na południu Stanów Zjednoczonych marką kojarzoną z luksusem jest sieć sklepów Bromberg&Co, która na rynku amerykańskim działa od blisko 200 lat. Jest to firma rodzinna, budowana przez sześć pokoleń. Założycielem marki był Frederick Bromberg, który jak pisze portal styleblueprint.com w 1832 roku wyemigrował z Prus do Ameryki, dokładniej ulokował się w Nowym Jorku. Początki biznesu to rok 1836 i wiązał się ze sprzedażą instrumentów muzycznych, później pojawiło się złoto i towary luksusowe. Frederick Bromberg po przybyciu na kontynent amerykański pracował jako złotnik, więc miał z biżuterią już doświadczenie. Jego syn, również Frederick związał się z Partią Demokratyczną, z której ramienia zasiadał w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Rodzina najprawdopodobniej pochodzi z Hamburga.

 

Bromberg posiada obecnie w USA sporą sieć sklepów, choć zapewne klienci nie kojarzą tej nazwy z Bydgoszczą. Nie ma bowiem właściwie bezpośrednich powiązań rodziny założycieli z naszym miastem. Nie mniej jest to na pewno ciekawostka.

 

Geneza nazwy Bromberg

Warto się zastanowić skąd się wzięła niemiecka nazwa Bromberg. Jedna z popularnych hipotez głosi, że Niemcy Brdę nazywali Braa lub Brahe. Dodając niemieckie słowo Berg (gród) wyszedł Brahenberg, później zmiękczony na Bramberg, z ostateczną ewolucją na Bromberg.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021