Jesteś tutaj: Home

Młodzież walcząca o klimat: Nie chcemy nikogo prowokować, ale tylko przekonać do walki o wspólne dobro

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 czerwiec 2020 15:05
Młodzież walcząca o klimat: Nie chcemy nikogo prowokować, ale tylko przekonać do walki o wspólne dobro Archiwum / Fot: Bogusław Białas

W kończącej się za kilka godzin kampanii wyborczej działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego odwiedzały w Bydgoszczy spotkania z politykami i kandydatami na prezydenta, z hasłami przypominającymi, że trzeba podjąć radykalne działania na rzecz ratowania klimatu. Najbardziej zapamiętane pozostanie jednak poniedziałkowe spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, gdy jedna z działaczek została w trakcie wiecu zaatakowana.

- Nie chodzimy prowokować, my chodzimy do wszystkich kandydatów na prezydenta z jednym prostym przekazem. Zatrzymajcie katastrofę klimatyczną – podkreśla Malwina Chmara, która w poniedziałek została zaatakowana przez grupę starszych osób, niedaleko miejsca, w którym przemawiał premier Mateusz Morawiecki. Dziewczyna była popychana, podarto jej transparent, miało dochodzić również do ciągnięcia za włosy - Jeden pan mi założył, siatkę w którym przyniosłam transparent na głowę.

 

- Cała ta sytuacja miała miejsce 1,5-2 metry od premiera, a żadne działania aby zatrzymać tych ludzi nie zostały podjęte – dodaje Dominika Lasota, która była świadkiem tego zajścia, którego fragmenty zostały także upublicznione w internecie.

 

Jak przyznają obie działaczki jest to działanie nie w porządku, skoro postulaty jakie chciały przekazać służyć mają całej ludzkości - Nie rozumiem tej przemoc i agresji, która została skierowana wobec naszych aktywistów. Nie tylko w Bydgoszczy, ale też w Opolu, Białymstoku, Poznaniu, to wszystko jest bardzo nie w porządku, ponieważ osoby które tą przemoc stosowały, mam wrażenie, że nie zdają sobie sprawy, że i ich dotknie katastrofa klimatyczna i tak naprawdę dla nich tam jesteśmy – wyjaśnia Chmara.

 

Aktywistki przyznają, że najbardziej boli ich w tej sprawie, że ani nikt z Kancelarii Premiera, ani sztabu kandydata Andrzeja Dudy nie poczuł się w potrzebie przeproszenia za to zajście.

 

- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pojawia się tak naprawdę w całej Polsce na wiecach kandydatów na prezydenta RP. Na tych wiecach staramy się zwrócić uwagę na to, że następne 5 lat będzie kluczowe nie tylko ze względu na to, że będziemy odbudowywać się z pandemii, lecz również musimy w ciągu tych 5 lat zadziałać na rzecz klimatu. I z naszymi postulatami zwracamy się do każdego z kandydatów – opowiada nam Dominia Lasota.

 

- Klimat to sprawa, która dotyczy wszystkich obywateli, wszyscy odczujemy skutki globalnego ocieplenia, dlatego to jest sprawa ponad polityczna, sprawa ponad podziałami – dodaje Malwina Chmara.

 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny obecny był m.in. na spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim, w trakcie którego kandydat zwracając się w kierunku aktywistek przyznał, że ich postulaty to priorytet w polityce Unii Europejskiej. A także na spotkaniu z Krzysztofem Bosakiem i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021