Jesteś tutaj: Home

Watykan: Papież zapoznał się z apelem polskich wiernych, dotyczącym m.in. biskupa Tyrawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 lipiec 2020 10:01
Watykan: Papież zapoznał się z apelem polskich wiernych, dotyczącym m.in. biskupa Tyrawy CC BY-SA 2.0 by Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation)

W ubiegły poniedziałek we włoskiej gazecie La Repubblica ukazał się apel polskich wiernych, którzy we wspomnienie Apostołów Piotra i Pawła, w których proszą papieża Franciszka o wymuszenie na polskiej hierarchii zdecydowanych działań wobec problemu pedofilii. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje, że papież Franciszek wie o tym apelu oraz modlił się za jego autorów.

 

Początkowo w treści apelu miały się pojawić nazwiska trzech polskich biskupów, w tym ordynariusza diecezji bydgoskiej Jana Tyrawy, ale wydawca La Repubblici w obawie przed procesami nie zgodził się na publikację nazwisk, natomiast pojawił się link do strony, na której znajduje się raport m.in. o przenoszeniu pomiędzy diecezjami byłego księdza Pawła K., prawomocnie skazanego za czyny pedofilskie.

 

Hiszpańska Katolicka Agencja Informacyjna (CNA) powołując się na wypowiedź dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni informuje, że papież Franciszek wie o apelu i modli za jego autorów a także wyraża determinację, iż Kościół musi zrobić wszystko, aby ujawnić nadużycia i ukarać sprawców przestępstw.

 

W depeszy hiszpańskiej agencji CNA pojawia się nazwisko bp. Tyrawy oraz wspomnienie, że jest on biskupem bydgoskim.

 

Treść apelu w języku polskim (La Repubblica opublikowała go po włosku):

Błagamy Cię! Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar. Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła. Rozbija Jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji i tych, którym leży na sercu dobro ofiar. Prosimy o interwencję Watykanu.


Watykan podjął niedawno decyzję o odsunięciu w kierowania diecezją kaliską bp. Edwarda Janiaka, mianując jako tymczasowego administratora abp. Grzegorza Rysia, który wczoraj skierował do wiernych diecezji list, w którym wyraził skruchę wobec nadużyć do jakich doszło. Szerzej o tym liście pisaliśmy - Abp Ryś do wiernych diecezji kaliskiej: “Zderzamy się z grzechem ciężkim i skrywanym”

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021