Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz pożegnała swoją muzyczną matkę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 wrzesień 2020 16:06

W czwartek w bydgoskiej Bazylice rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ewy Stąperek-Pośpiech, która przez 30 lat kierowała Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinteina w Bydgoszczy. Przez te lata szkoła ta wydała wielu muzyków o sławie światowej.

 

Uroczystości pogrzebowe trwały kilka godzin, zakończyły się na Cmentarzu Nowofarnym, później dla ,,najbliższych” odbyło się jeszcze spotkanie wspomnieniowe, a tych bliskich osób pani profesor było wielu. W trakcie Mszy Świętej odegrano specjalny utwór muzyczny, który powstał specjalnie na cześć pamięci zmarłej.

 

Ewy Stąperek-Pośpiech była muzykiem, była flecistką, była inicjatorkom wielu wydarzeń wypływających z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, które miały przybliżać muzykę bydgoszczanom. Muzyka to jedna z tych rzeczy, z których słynie Bydgoszcz – chciała, aby młodzi zdolni muzycy byli dla mieszkańców. Stąd też z jej inicjatywy rozwijał się międzynarodowy konkurs młodych pianistów „Artur Rubinstein in memoriam”. Profesor Stąperek-Pośpiech była też społecznikiem, działała w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy, wspierała organizację corocznych Koncertów Maryjnych z Różą.

 

Co jednak była najbardziej podkreślane w mowach pożegnalnych, była dla swoich podwładnych i uczniów szkoły bliskim człowiekiem, przed egzaminami każdemu z osobna życzyła powodzenia, stąd też została zapamiętana jako dyrektor szkoły, jednocześnie matka.

 

W uroczystości pogrzebowej mowę pożegnalną wygłosiła osoba delegowana przez wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021