Jesteś tutaj: Home

W jakim kierunku pójdzie Teatr Polski z nowym dyrektorem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 październik 2020 15:57

We wtorek Komisja Konkursowa rekomendowała do objęcia funkcji dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy reżysera Wojciecha Stefaniaka ,,Farugę”. Jego kandydaturę oceniono najwyżej ze zgłoszonych 12. Do rekomendacji komisji pozytywnie odniósł się prezydent Rafał Bruski, stąd też Wojciech Faruga będzie kierował Teatrem Polskim przez najbliższe 4 sezony.

Dotychczasowy dyrektor bydgoskiego teatru Łukasz Gajdzis nie chciał ubiegać się o przedłużenie kontraktu. W komisji konkursowej oprócz przedstawicieli prezydenta oraz pracowników i środowisk twórczych, zasiadali także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wojciech Stefaniak Faruga ma na swoim koncie nagrodę z bydgoskiego Festiwalu Prapramiery, a także amerykańską nagrodę WorldFest Houston w Teksasie za współtworzenie festiwalu ,,Walentyna”.

 

Kilka tygodni temu miała premierę jego inscenizacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza ,,Matka Joanna od Aniołów”. Powieść powstała w czasie II wojny światowej i przenosi XVII historię opętania sióstr zakonnych z Loudon na polskie Kresy Wschodnie - Opowiadanie, poza tym że jest rozważaniem miłości boskiej i ziemskiej i podejmuje wątki teologiczne, zawiera również temat polityczny, przedstawiając Kresy jako dzikie i nieokiełznane, podbijane przez cywilizowanego egzorcystę z Zachodu – recenzuje dzieło Kamila Paprocka na portalu teatralny.pl Jest to zatem sztuka o konfrontacji dobra ze złem

 

Dr hab. Marek Cichocki w jednej ze swoich publikacji głębiej analizując dzieło Iwaszkiewicza wskazuje, że Ludyń ulokował na ziemi smoleńskiej, która zapisała się w dziejach polski dość mrocznie – Pisarz uznał, całkiem słusznie, że w tym miejscu zło będzie działać najmocniej i człowiek będzie go najsilniej doświadczał. (…) gdzieś w na błotnistych Kresach Rzeczypospolitej, na granicy dwóch królestw rozegra się starcie człowieka ze zlym, z demonami, które chcą nim zawładnać.

 

Premiera tego spektaklu odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie, ale jak przyznał Faruga, rozważał wstępnie Teatr Polski w Bydgoszczy.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021