Jesteś tutaj: Home

Dni Flandrii w Inowrocławiu i w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 20 czerwiec 2013 14:42

Flamandzki Minister Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny będzie gościł w przyszłym tygodniu w naszym regionie w ramach tegorocznych Dni Flandrii, które odbędą się na Kujawach. Ten zaszczyt nas spotkał głównie z tego powodu, że społecznicy z Inowrocławia od wielu lat prowadzą aktywną współpracę z Belgami. Odbędą się także liczne konferencje poświęcone tematowi polityki społecznej.

 

Flandria jest regionem, który obejmuje mniej więcej połowę terytorium Królestwa Belgijskiego,  która posiada swój autonomiczny rząd.

Dzięki flamandzkim inwestycją w Inowrocławiu 18 lat temu powstało Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria. Wykorzystując wsparcie finansowe oraz doświadczenia belgów powstały apteki społeczne, sklepy i wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz szeroko rozwinięta działalność wolontariatu. Celem tych działań jest pomoc osobom starszym, którzy z różnych powodów są wykluczeni ze społeczeństwa. W dalszych planach jest także zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym, którzy nie mogą liczyć na takie świadczenie ze strony publicznej służby zdrowia.

 

W przyszłą środę w obecności flamandzkiego ministra Jo Vandeurzena w Inowrocławiu wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową siedzibę stowarzyszenia. W czwartek w Operze Nova w Bydgoszczy minister Vandeurzen będzie uczestniczył w konferencji poświęconej właśnie tematyce polityki społecznej.

 

W Belgii polityka społeczna jest traktowana ze szczególnością – przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej Koen Haverbeke, przedstawiciel rządu Flandrii przy ambasadzie w Polsce.

 

Dość prężny oddział stowarzyszenia Flandria funkcjonuje także w Bydgoszczy, gdzie organizowane są różnego rodzaju akcje profilaktycznego, bezpłatne badania. Dość szeroko nad Brdą funkcjonuje także wolontariat.

 

W czwartek Kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury zaprasza ponadto na bezpłatne projekcje flamandzkich filmów – Z piątku na sobotę (godzina 18) i Boso ale na rowerze (godzina 20:15). 

 

Stolica Belgii Bruksela leży w regionie Flandrii

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.