Jesteś tutaj: Home

Rektor UKW: Pandemia to czas na sprostanie kryzysowi szkolnictwa wyższego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 październik 2020 13:30

Dzisiaj nowy rok akademicki zainaugurował uroczyście Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, choć w formie bardziej kameralnej, do auli zaproszono bowiem nielicznych gości, natomiast pozostali zainteresowani mogli śledzić uroczystość on-line, wszystko z powodu pandemii COVID-19. Zdaniem rektora tej uczelni wyzwania jakie niesie pandemia, mogą paradoksalnie pomóc polskim uniwersytetom - Oczekujemy, że nowe, wprowadzone z powodu COVID-u technologię wzbogacą nasz Uniwersytet, a my wszyscy staniemy się lepsi w wyniku obecnego kryzysu.

W formie zdalnej obywa się na UKW od 1 października większość zajęć, w zajęciach praktycznych w murach uczelni uczestniczą głównie studenci I roku. Podobne zasady przyjęła większość polskich uczelni, w tym inaugurujący rok przed tygodniem UTP.

 

- Ceremonia inauguracji nowego roku akademickiego na naszym Uniwersytecie służy przypomnieniu i wzmocnieniu systemu wartości opartego na poszanowaniu klasycznych kategorii dobra, piękna i prawdy, a w szczególności otwartości i szacunku dla drugiego człowieka – mówił rektor prof. Jacek Woźny w mowie inauguracyjnej.

 

W swoim wystąpieniu mówił dużo o wyzwaniach z jakimi przyszło zmierzyć się UKW po zmianie ustawy - Przeprowadziliśmy głęboką reformę strukturalną – powstało i skutecznie funkcjonowało 19 monodyscyplinarnych jednostek organizacyjnych, w tym 9 wydziałów i 11 instytutów.

 

- Kryzys uczelni wyższych nie wiąże się tylko z COVID-19, ustawa 2.0 miała uzdrowić system szkolnictwa wyższego w Polsce, jednak w większości uczelni wywołała dodatkowe działania, których pozytywne efekty wymagają oceny dopiero z dłuższej perspektywy czasowej. Uważamy, ze sukcesem będzie wykorzystanie czasu epidemii, choć brzmi to paradoksalnie, do stworzenia nowego modelu uczelni, potrafiącej sprostać nie tylko COVID-19, lecz także ogólnemu kryzysowi szkolnictwa wyższego. Oczekujemy, że nowe, wprowadzone z powodu COVID-u technologię wzbogacą nasz Uniwersytet, a my wszyscy staniemy się lepsi w wyniku obecnego kryzysu – wyraził nadzieję prof. Jacek Woźny - W efekcie podejmowanych działań przewiduję, że UKW w nadchodzącym roku akademickim oraz w latach 2020-2024 rozwinie się w kierunku ośrodka naukowo-dydaktycznego, o poszerzonej ofercie dydaktycznej, obejmującej oprócz klasycznych i ogólnoakademickich także oczekiwane przez region praktyczne kierunki studiów, w tym studia dualne realizowane wspólnie z pracodawcami. Dzięki temu staniemy się kreatorami wzorców, podstaw i wartości dla bliższego i dalszego otoczenia.

 

Rektor Woźny wyraził chęć bliższej współpracy ze społecznością lokalną, przede wszystkim poprzez uczestnictwo UKW we wdrażaniu zaktualizowanej Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021