Jesteś tutaj: Home

Zmarł fordoński poeta Maksymilian Bart-Kozłowski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 październik 2020 11:36
Zmarł fordoński poeta Maksymilian Bart-Kozłowski Fot: Związek Literatów Polskich Poznań

W poniedziałek w wieku 84 lat w Mogilnie zmarł poeta Maksymilian Kozłowski, który posługiwał się pseudonimem artystycznym Bart. Urodził się on w Fordonie, wówczas jeszcze jako samodzielnym od Bydgoszczy mieście, duża część jego życia była związana z Fordonem. Również w Fordonie odbędzie się w czwartek jego pogrzeb.

Maksymilian Kozłowski urodził się we wrześniu 1936 roku, wybuch II wojny światowej sprawił, że nie podjął edukacji. Rodzina Kozłowskich na wojnę udała się do Turku w Wielkopolsce, w wieku 15 lat z uwagi na trudną sytuację materialną udał się do Warszawy, jako pracownik fizyczny do zakładów Ursusa, pracował również później w kopalni węgla i w hucie. Do Bydgoszczy powrócił w 1959 roku, zatrudniając się m.in. w Romecie. W wieku 40 lat zdał maturę.

 

Dziesięć lat później – w 1969 roku – miał miejsce jego debiut literacki. Jego utwory były publikowane w prasie oraz pojawiały się na antenie Polskiego Radia. W 2007 roku wydał także powieść ,,Tamte dni, tamte lata”. W tym samy roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Odznaczeń otrzymał jednak znacznie więcej. Był również przewodniczącym bydgoskiego Klubu Robotników Piszących. W 1988 roku przeprowadził się do Mogilna.

 

Już nie wiemy jak ma przebiegać

między nami granica

dla znaku pokoju

czy ją oddalać

poza dotyk dłoni

poza spojrzenie

czy przybliżać

rękę do ręki

źrenicę do źrenicy

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021