Jesteś tutaj: Home

1 Brygada Logistyczna odgrywa ważną rolę podczas polskiej zmiany na szpicy NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 październik 2020 00:11
1 Brygada Logistyczna odgrywa ważną rolę podczas polskiej zmiany na szpicy NATO Fot: 1 Brygada Logistyczna

Very High Readiness Joint Task Force – VJTF – to siły szybkiej reakcji Paktu Północno-Atlantyckiego, które mają być gotowe do działania w ciągu 2-3 dni, jeżeli pojawi się realne zagrożenie dla sojuszu. W 2020 roku na czele rocznego dyżuru stoi Polska. Kluczową rolę w wypełnieniu tych sojuszniczych zobowiązań odgrywa I Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego, której główna siedziba mieści się w Bydgoszczy. Jednostka jest także zaangażowana w przygotowanie polsko-litewskich ćwiczeń.

Trzon polskich sił ,,na szpicy” w 2020 roku odgrywa 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, za transport sprzętu odpowiada jednak 1 Brygada Logistyczna.

 

W Czarnem – w 11 Batalionie Ewakuacji Sprzętu, wchodzącego w skład 1 Brygady Logistycznej odbył się apel ewidencyjny i techniczny. Jednocześnie ten apel był ostatnim sprawdzianem przed szeregiem manewrów z udziałem litewskich sojuszników.

 

 

 

Jednym z głównych zadań kompanii transportu sprzętu ciężkiego będzie przerzut kilkudziesięciu pojazdów gąsienicowych oraz transport i zabezpieczenie ewakuacyjne kolumn marszowych. Do tego celu zamierzamy użyć kilkunastu sztuk zestawów niskopodwoziowych oraz kilka samochodów z urządzeniem samozaładowczym multilift. Przed logistykami Pomorskiej Jedynki z Bydgoszczy do pokonania około 80 000 kilometrów – informują służby prasowe 1 Brygady Logistycznej - Udział w dyżurze polskich żołnierzy, w tym 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej to uznanie dla ich profesjonalizmu, wyszkolenia i wyposażenia w nowoczesny sprzęt. Dyżur Wojska Polskiego w ramach szpicy NATO pozwala na realne współdziałanie z sojusznikami na teatrze działań oraz przynosi konkretne doświadczenia dla żołnierzy. Pozwoli na zgranie żołnierzy Sił Zbrojnych RP z wojskami innych państw Sojuszu.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021