Jesteś tutaj: Home

Za tydzień Wszystkich Świętych – będzie darmowa komunikacja, księża zachęcają do ostrożności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 24 październik 2020 00:22

Obserwujemy każdego dnia niepokojącą liczbę zachorowań na COVID-19, w przyszłą niedzielę przypada natomiast Wszystkich Świętych, które w tym roku może stać się szczególnym wyzwaniem. Od kilku dni bowiem podnoszone są przez ekspertów obawy, że na cmentarzach może dojść do przyśpieszenia transmisji wirusa. Oficjalnych obostrzeń co do cmentarzy póki co jednak nie ma.

Są natomiast zalecenia hierarchów kościelnych – prymas abp. Wojciech Pola zalecił, aby tego dnia zrezygnować z Mszy Świętych na cmentarzach – jednocześnie wdrożył takie zalecenie w swojej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W pozostałych diecezjach decydować będą biskupi i proboszczowie. Wiele bydgoskich parafii jednak już dzisiaj zapowiedziało rezygnację z Mszy, a także procesji na cmentarzach.

 

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości – apeluje przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki - Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

 

Hierarchowie podkreślają, że jedna z istot Wszystkich Świętych jest uzyskanie odpustu za zmarłych, do tej pory warunkiem tego oprócz uczestnictwa we Mszy, było pobożne nawiedzenie cmentarza w okresie oktawy 1 listopada. W tym roku decyzją Watykanu okres ten wydłużony zostanie na cały listopad.

 

Będą wzmocnienia i komunikacja darmowa

Kilka tygodni temu bydgoscy radni zdecydowali, że również w tym roku będzie darmowa komunikacja miejska. Praktykowane jest to od kilku lat, bowiem pozwala znacząco zmniejszyć natężenie ruchu. W tym roku musimy jednak pamiętać, że w autobusie obowiązuje limit do 30% ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących. Przestrzegać go powinniśmy przede wszystkim w trosce o to, aby nie doszło do niekontrolowanego rozpowszechniania się COVID-19

 

Już dzisiaj ZDMiKP zapowiada wzmocnienie obsługi linii komunikacyjnych. Pada deklaracja, że 1 listopada na ulice wyjedzie cały dostępny tabor.

 

W okolicach cmentarzy musimy się liczyć ze zmianami organizacji ruchu i jak co roku, niekiedy trudnościami z zaparkowaniem.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021