Jesteś tutaj: Home

Dotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 listopad 2020 00:00
Dotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K. CC BY 3.0 by mediatekajp2

Wczoraj media obeszła informacja o dotkliwym ukaraniu przez Watykan wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza. Przed laty to kard. Gulbinowicz poręczył za Pawła K. ,który przeniesiony do Bydgoszczy dopuścił się czynów pedofilskich. Pawła K. Stolica Apostolska wykluczyła ze stanu kapłańskiego, zaś kilka miesięcy temu bydgoski sąd orzekł od kurii bydgoskiej i wrocławskiej odszkodowanie dla osoby przed laty molestowanej przez K. Sankcje wobec kardynała mogą zatem wieścić również trzęsienie ziemi w diecezji bydgoskiej.

Nuncjatur Apostolska w Polsce nie informuje czym dokładnie podpadł kard. Gulbinowicz, od pewnego czasu w mediach zarzucano mu jednak nadużycia seksualne. Nuncjatura natomiast poinformowała, że kardynał został objęty zakazem publicznego sprawowania Mszy, używania insygniów biskupich oraz nie będzie miał prawa do pochówku w katedrze. Ponadto kard. Henryk Gulbinowicz musi wpłacić nieujawnioną kwotę na rzecz Fundacji św. Józefa, która zajmuje się wspieraniem ofiar nadużyć seksualnych w Kościele.

 

Z postacią kardynała wiążą się kariery biskupów, którzy są obecnie na świeczniku oskarżeń o tuszowanie pedofilii. Abp. Sławoj Głódź niedawno złożył rezygnację z funkcji, bp. Janiak również, wcześniej zostając zawieszony w funkcji ordynariusza diecezji kaliskiej przez Watykan, na razie większe sankcje nie spotkały biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ale być może wkrótce i w jego sprawie głos zajmie Watykan.

 

,,Narwany Popiełuszko”

Zamordowanie bł. ks. Jerzego Popiełuszko w latach 80, którego ostatnia droga mocno wpisała się w dzieje naszego województwa, wstrząsnęło Polską, za tą zbrodnią stał Departament IV MSW. Jak wynika z niedawnej publikacji dr Rafała Łatki z IPN, z Departamentem IV MSW miał przez lata współpracować kard. Gulbinowicz. Po nawiązaniu tej pracy Gulbinowicz krytykować miał kard. Stefana Wyszyńskiego, później też działalność bł. ks Popiełuszko.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021