Jesteś tutaj: Home

Spodziewajmy się kolejnych ciekawych odkryć archeologicznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 listopad 2020 14:16
Spodziewajmy się kolejnych ciekawych odkryć archeologicznych Fot: Bogusław Białas

W toku prac na Rondzie Bernerdyńskim dokonano już wielu ciekawych odkryć archeologicznych – kilka tygodni badacze natrafili na pozostałości cmentarza, którego założenie datuje się na X-XII wiek, czyli okres przed uzyskaniem przez Bydgoszcz praw miejskich. Przy okazji rozbudowy Kujawskiej wraz z rondami dowiadujemy się zatem dużo ciekawych rzeczy o naszej przeszłości.

Spodziewajmy się jednak ciekawej wiedzy jeszcze więcej, obecnie archeolodzy badają bowiem XVI wieczny trakt, który wiódł przez dzisiejszy Zbożowy Rynek do Bramy Kujawskiej (mieściła się ona na wysokości ulic Długiej i Podwale). Ten trakt został w ostatnim czasie odkryty, przy okazji prowadzenia prac inwestycyjnych - Archeolodzy dokładnie inwentaryzują znalezisko, które pokazuje historię budowy dróg w Bydgoszczy. Warto dodać, że średniowieczna Bydgoszcz miała rozbudowaną infrastrukturę komunalną. Świadczą o tym także drewniane rury wodociągowe z XVI wieku znajdowane podczas innych inwestycji na Starym Mieście – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Ulica Kujawska i Rondo Bernardyńskie to miejsca, które dziejów Bydgoszczy pamiętają bardzo dużo. Obecnie prowadzone inwestycje są największymi zmianami w ich krajobrazie od czasów lat 80., gdy układ drogowy był znacząco przebudowy. Również w okresie rozbiorów władze pruskie mocno ingerowały w tę przestrzeń – w XIX wieku wyburzono najstarszy bydgoski kościół pw. św. Idziego, którego początki sięgają XI wieku.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021