Jesteś tutaj: Home

Co trzeci mandat w Polsce nie jest płacony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 26 czerwiec 2013 11:34

Przy uchwalaniu budżetu państwa, czy budżetów gmin politycy z roku na rok przewidują coraz wyższe wpływy z mandatów karnych. I faktem się staje, że liczba wystawianych mandatów wzrasta, jak informuje jednak Najwyższa Izba Kontroli procentowo coraz mniejsza liczba mandatów jest płaconych.

NIK informuje, że 47% mandatów płaconych jest dobrowolnie. Do ściągnięcia 23% mandatów konieczne są postępowania egzekucyjne. W przypadku 30% mandatów mogą ulec one przedawnieniu, z powodu braku możliwości ich ściągnięcia (ukarani nie posiadają źródeł dochodów).

 

Znacząca skala przypadków, w których pomimo zaangażowania organów państwa nie doszło do wyegzekwowania nałożonych kar, utrwala w części społeczeństwa przekonanie o braku nieuchronności ich wykonania – wyraża swój niepokój Najwyższa Izba Kontroli.

 

Kolejne problemy jakie może wyrządzić taki stan rzeczy, to niewykonanie budżetów gmin, które w dużym procencie opierają się na wpływach z mandatów.  Problem może mieć także Ministerstwo Finansów, gdyż pierwsze miesiące okazały się dla budżetu na rok 2013 zabójcze.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.