Jesteś tutaj: Home

O mostach nad Wisłą, Brdą i Kanałem Bydgoskim

Napisane przez  TMMB Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 listopad 2020 06:50

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy poleca  kolejną, bardzo wartościową pozycję  wydawniczą. Jest to tom I „Monografii mostów  województwa kujawsko-pomorskiego” pod nazwą  „Mosty z biegiem rzek”. Wydawcą jest Oddział Pomorsko-Kujawski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Pozycja zawiera bogato ilustrowane opisy istniejących i historycznych przepraw mostowych przez Wisłę.


   W pierwszej części pod nazwą „Wisła i jej mosty” przedstawiono ogólną charakterystykę  rzeki, wszystkie mosty i przeprawy od źródeł do ujścia Wisły, przeprawy mostowe przez tę rzekę, które funkcjonowały 100 lat temu podczas odzyskania  przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz mosty kujawsko-pomorskie.


  Druga część książki pod nazwą „Mosty kujawsko-pomorskie” zawiera 11 rozdziałów przedstawiających w kolejności, z biegiem rzeki, mosty i przeprawy znajdujące się  w granicach administracyjnych dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego.  10 mostów i przepraw istnieje obecnie. Jedenastą  przeprawę stanowią historyczne mosty drewniane, które w latach 1500-1877 wiodły przez  Kępę Bazarową do Bramy Mostowej w Toruniu.


  Trzecia część zawiera opis 25 mostów przez Brdę i Kanał Bydgoski, jako uzupełnienie tomu II monografii wydanego w 2012 r. z okazji Międzynarodowej Konferencji Mostowej im. Rudolfa Modrzejewskiego „MOSTY- TRADYCJA-NOWOCZESNOŚĆ”.


 Walorem książki liczącej ponad 400 stron, jest ogromna liczba zdjęć, ilustracji, szkiców, dokumentów i faktów. Jest to niewątpliwą zasługą autora książki inż.Krzysztofa Dudka, którego wręcz benedyktyńska praca i profesjonalizm zaowocowały zebraniem wielkiej liczby dokumentów dobrze rokującym także kolejnym planom wydawniczym w serii „Mosty z biegiem rzek”. (j.d.)

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021