Jesteś tutaj: Home

Komin po dawnej Jutrzence zostanie zrekonstruowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 listopad 2020 06:50
Zdjęcie archiwalne Zdjęcie archiwalne CC0 by Magiera188

Przy ulicy Garbary mieścił się zakład produkcyjny nr 3 bydgoskiej fabryki słodyczy Jutrzenka. W ostatnich miesiącach teren był przygotowany pod budowę 5 kontygnacyjnego apartamentowca. Prowadzono również rozbiórkę charakterystycznego komina, który ujęty jest w gminnym rejestrze zabytków.

Rozbiórka komina mogła wśród bydgoszczan wywołać zaniepokojenie, jak wyjaśnia jednak prezydent, który wydał zgodę na przedmiotową inwestycję, projekt zakłada jego relokację wewnątrz działki. Po rozbiórce komin ma zostać odnowiony na nowym fundamencie i wpisywać się krajobraz budynku mieszkalnego. Komin ma być eksponowany od ulicy Focha. Zgodę na rozbiórkę komina, pod warunkiem jego rekonstrukcji, wyraził Miejski Konserwator Zabytków.

 

Komin miał wysokość 21 metrów, taką samą będzie miał także po odbudowie. Będzie on niewiele wyższy od budynku mieszkalnego.

 

Inwestorem jest spółka związana z grupą Collian, która jest kontynuatorką tradycji Jutrzenki, zaliczając się do najważniejszych marek na światowym rynku słodyczy. Najnowocześniejszy zakład Collian funkcjonuje w Bydgoszczy na Osowej Górze.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021