Jesteś tutaj: Home

Wiceminister na sesji Rady składał obietnice w imieniu rządu, prezydent zarzucał mu kłamstwo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 listopad 2020 06:39

Wczoraj na zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2021 rok. Zgodnie z tradycją, pierwsze czytanie jest wstępną dyskusją o zaproponowanym przez prezydenta projekcie uchwały, budżet uchwalany będzie natomiast najprawdopodobniej w grudniu, w trakcie sesji budżetowej pojawić mogą się też poprawki radnych opozycji, których złożenie ten klub już zapowiedział.


O projekcie budżetu autorstwa prezydenta Rafała Bruskiego już pisaliśmy - Na razie rok 2021 zapowiada się jako ostatni z dużymi inwestycjami

 

- Budżet najtrudniejszy w naszej historii, ale dla mnie optymistyczną nutą jest to, że udało nam się zachować ponad 480 mln zł budżetu inwestycyjnego – ocenił rok budżetowy 2021 przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jakub Mikołajczak - Mam nadzieje, że w 2020 roku uda nam się wrócić do dynamicznego rozwoju.

 

Krytycznie do budżetu odniósł się w imieniu klubu radnych PiS wiceminister Jarosław Wenderlich, który zaczął jednak od pochwał dla polityki rządu swojego przełożonego, premiera Mateusza Morawieckiego - Sytuacja samorządów jest stabilna – podkreślał, po czym - My ten budżet analizujemy, tak jak zawsze konstruktywne poprawki złożymy.

 

- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wspiera samorządy w realizowanych przez nich inwestycji – zaznaczał Wenderlich, przypominając, że Bydgoszcz otrzymała ponad 60 mln wsparcia w ostatnim czasie z Programu Inwestycji Lokalnych. Wspomnieć należy, że duża część tych środków będzie wydatkowana właśnie w roku budżetowym 2021.

 

- Będą pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych – obiecał wiceminister Wenderlich. Obecnie FDS pozwala dotować samorządowe inwestycje drogowe w miastach nie mającego statusu wojewódzkiego, czyli Bydgoszcz nie spełnia tego kryterium. W czerwcu premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że ta zasada się zmieni, aby również miasta wojewódzkie mogły aplikować o środki - Proszę czekać – zaznaczył Wenderlich.


Prezydent Rafał Bruski zarzucił radnemu kłamanie - Finanse miasta się załamały jak każdego samorządu w Polsce. Załamany w ten sposób, że musimy mniej inwestować i brać kredyt na inwestycje.

 

Dalej prezydent wypomniał, że z powodu ,,nieudolnej polityki PiS” Polacy są stratni 1 mld na nieudanej inwestycji w elektrownie w Ostrołęce - Z 1 mld z Ostrołece na bydgoszczan przypada 1% 10 mln zapłacili za nieudacznictwo pana kolegów.

 

Prezydent wypomniał także, że bydgoszczan niezorganizowane w maju wybory prezydenckie przez Pocztę Polskę kosztował 1 mln zł.

 

- Mógłbym opowiadać o elektrowni atomowej jaką budował pan Grad, o portalu dla bezdomnych lub innych aferach – kwitował radny Jarosław Wenderlich, prezydenta Bydgoszczy.

 

Zachodnia pierzeja

Wenderlich wypominał, że gdy procedowano nad budżetem na 2020 rok, radni PiS wnioskowali o zabezpieczenie środków na odbudowę zachodniej pierzei Starego Rynku. Wiceminister wskazał, że takie środki znajdują się już w projekcie prezydenta na 2021 roku, co w jego opinii może świadczyć o tym, że nie chciano tego zadania w budżecie na 2020 rok tylko dlatego, że wnioskowali o to radni opozycji.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021